5 günlük hava durumu
16 Eylül 2011 Cuma
Küçük gelinlerin büyük dramı

Küçük gelinlerin büyük dramı

  • 16.09.2011

Mahsun Kırmızıgül, altı yıl aradan sonra TV'ye küçük yaşta kızların acımasızca evlendirilip "satılmasını" anlatan diziyle dönüyor. Dizinin kadrosunda başarılı oyuncu Fikret Kuşkan'ın yanı sıra Rana Cabbar, Şenay Gürler, Arif Erkin ve Menderes Samancılar bulunuyor. Dizinin küçük gelini ise Müjdat Gezen Sanat Merkezi mezunu Meltem Miraloğlu.

Mahsun Kırmızıgül müzisyen kimliğini bir kenara bırakalı epey oldu… Uzun zamandır sinemacı olarak anılıyor. "Beyaz Melek", "Güneşi Gördüm", "Gecenin Kanatları", "New York'ta Beş Minare" ardı ardına çektiği çok sevilen ve çok izlenen filmleri… Şimdi ise Mahsun Kırmızıgül'ün imzasını ATV'de hikâyesi çok çarpıcı bir dizide göreceğiz…

Dizinin tanıtımlarda küçük bir kız 70 yaşındaki bir adamla evlendirildiğini anlatıyor… Aslında daha çok acı içinde ağlayarak mırıldanıyor… Dizinin adı "Hayat Devam Ediyor". Mahsun Kırmızıgül belli ki sinemada yaptığını bu kez televizyon ekranlarında yapmaya çalışacak. Yani televizyon seyircisine çoğu yapımcının uzağından geçtiği sosyal sorunları içeren farklı hikâyeler anlatacak… Kırmızıgül'ün bu kez anlatmayı seçtiği sorun çocuk gelinler… Dizinin küçük gelini Müjdat Gezen Sanat Merkezi mezunu Meltem Miraloğlu. Miraloğlu dizide 66 yaşındaki oyuncu Rana Cabbar'ın canlandıracağı karakterle evlendirilecek. Dizide başarılı oyuncu Fikret Kuşkan da var. Kuşkan iki karısı olan bir bakır ustası rolünde… Dizinin oyuncu kadrosunda Arif Erkin ve Menderes Samancılar gibi önemli isimler dikkat çekiyor.

İŞTE OLAY YARATACAK DİZİNİN TANITIM FRAGMANI! - VİDEO İÇİN TIKLAYIN!

Hazırlıklar altı ay önce başladı
Mahsun Kırmızıgül ve ekibi bu dizi için sekiz aydır aralıksız çalışıyorlar… Aslında zaten Kırmızıgül dizi dünyasına yabancı bir isim de değil… En son altı yıl önce Beren Saat ile "Aşka Sürgün" dizisi için kamera karşısına geçtiğini hatırlarsınız muhakkak… Ama bu kez hikâyenin sahibi o. Aynı zamanda Doğu Beyazıt, Mardin ve Kapadokya gibi bölgelerde çekilecek olan dizinin ilk dört bölümünü de Mahsun Kırmızıgül yönetecek… Daha sonra yönetmen koltuğunu Hülya Bilban'a devredecek.

#Sayfa#

AKTÜEL YAZMIŞTI
SADECE TÜRKİYE'NİN DEĞİL, DÜNYANIN KANAYAN YARASI

Aktüel daha önce yayınladığı araştırmahaberde çocuk gelinler dramını ayrıntılarıyla gözler önüne sermiş, "2015 yılından önce dünyada 100 milyon kız çocuğu, 18 yaşına gelmeden evlenecek" bilgisine yer vermişti.

Çocuk yaşta gelinlere, dünyada en çok Nijer, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan, Hindistan ve Bangladeş'te rastlanıyor. Orta Doğu'da çocuk evlilik oranları Afrika ve Güney Asya'ya göre genel olarak düşük olsa da özellikle Suudi Arabistan ve Yemen'de bu oranlar yüksek. Birleşmiş Milletler'in 2005'te çocuk evlilikleri üzerine yayımladığı rapora göre, 2015 yılından önce dünyada 100 milyon kız çocuğu, 18 yaşına gelmeden evlenecek. Sosyolog Rüstem Erkal başkanlığındaki ekibin yaptığı araştırma ise ülkemizle ile ilgili gerçekleri göz önüne seriyor. 2 bin 170 hane üzerinde yürütülen ''Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Toplumsal Yapısının incelenmesi'' çalışmasında, kırsal kesimde evlenme oranının 15 yaş altında yüzde 36.9, 16-20 yaş arasında yüzde 6.6, 21-25 yaş arasında ise 17.5 olduğu saptandı. Kentlerde yaşayan kadınların ise yüzde 3'ünün 15 yaşından önce, yüzde 64'ünün 15-19 yaş arasında evlendiği görüldü. Urfa'da kadınların yaklaşık yüzde 60'ının 19 yaşından önce evlendiği belirlendi. Bu oran Diyarbakır'da yüzde 58, Batman'da yüzde 57, Mardin'de ise yüzde 55. Yani genel olarak bölgede 19 yaşına gelmeden evlenenlerin oranı yüzde 50.3.

#Sayfa#

HAYAT DEVAM EDİYOR

Büyük bir toplumsal yarayı konu edinen hikâyeye dair tüm merak ettiklerimizi dizinin yapımcısı ve Mahsun Kırmızıgül'ün en samimi arkadaşı Murat Tokat'a sorduk.

* Mahsun Kırmızıgül'ün sinemada hikâyelerine yoğun bir şekilde yüklediği sosyal göndermeler, toplumsal yaralar bu dizide de sık sık karşımıza çıkacak mı? Evet, hem de bugüne kadar herhangi bir dizide görülmemiş bir tavır ve doğallıkla… "Hayat Devam Ediyor" bahsettiğiniz o sosyal ve toplumsal konularda gerçekleri halının altına süpürüp görmezden gelme alışkanlığımızı değiştirecek…

* Dizinin adı neden "Hayat Devam Ediyor"? Yaşayacağınız acı, mutluluk, başarı, yenilgi… Ne söz konusu olursa olsun, sizi hiç kimsenin durup beklediği yok… Birbirinden derin ve çarpıcı 11 kişilik yoksul bir ailenin, büyük şehrin keskin ve sivri dişleri arasında yok olup gidişlerinin ilk defa bu yalınlık ve gerçeklikle anlatılacağını düşünüyoruz…

* Mahsun Kırmızıgül neden bu hikâyesini sinema filmi değil de, dizi film yapmak istedi? Mahsun, anlattığı hikâyelerin ve filmlerinin insanlara ulaşmasını istiyor. Bu nedenle şu an çalıştığı projenin daha büyük kitlelere ulaşması için dizi film yapmaya karar verdi.

* Dizinin çalışmaları ne zaman başladı? Sekiz ay önce çalışmalara başladık. Oyuncular titizlikle seçildi. Ekip kuruldu ve motor dedik. Hikâyesi ile herkesi derinden etkileyecek, tekniği çok yüksek, farklı ve çok kaliteli bir dizi olacak. Var olan dizlerin içinde kendini hissettirecek bir yapım olacak.

#Sayfa#

ÇOCUK GELİNLERİN YAŞADIĞI SORUNLAR
* Çocuk gelinlerin, 20'li yaşlarında doğumdan kaynaklanan ölüm riski iki kat daha fazla.
* Gelişmekte olan ülkelerde, 15-19 yaşındaki kızlarda görülen ölümlerin başlıca sebebi erken doğum yapmış olmaları.
* Erken yaşta hamile kalan çocuk gelinlerin bir diğer problemi ise vajinal ve anal fistül hastalığı.
* Bu gelinlerin bebekleri de genelde hastalıklı ve daha zayıf bir bünyeye sahip oluyor, üstelik çoğu çocukluk çağına erişemeden ölüyor.
* Çocuk gelinlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riski çok daha yüksek.
* Kronik anemi ve obezite de risk altında oldukları hastalıklar arasında.
* Çocukların doğum kontrol yöntemlerine erişim olanakları çok zayıf.
* Aile içi şiddete, cinsel tacize maruz kalma ve cinayete kurban gitme riskleri çok yüksek.

* Ailelerinin istediği eşle evlenmeyi reddedenler çeşitli cezalara maruz kalırken, çoğu da "namus cinayeti" adı altında aileleri tarafından öldürülüyor.

#Sayfa#


MAHSUN KIRMIZIGÜL YÖNETMEN KOLTUĞUNDA

DİZİNİN AYRINTILARI SIR GİBİ SAKLANIYOR
Bu konu sır gibi sakladığımız, yayın gününe kadar duyulmamasını istediğimiz bir şey… Seyircimiz, hiçbir şekilde etkilenmeden direkt tanışsın istiyoruz her birinin büyük hikâyeleri olan küçük insanlarımızla… Ama biraz ipucu verecek olursak, 15 yaşında bir kızın 70 yaşında yaşlı ve zengin bir adama verilmesiyle başlayan büyük ve sürekli bir dram diyebiliriz… Ülkemizde son yıllarda iki milyonun üzerinde küçük kızımız parayla satılarak evlendirilmiş. Bu çok ama çok acı bir durum… Hele bu çağda… Hikâyemiz acı bir göç hikâyesi aslında… 11 kişiden oluşan yoksul bir ailenin yaşadığı çürümeyi, ezilmeyi, yok olmayı evrensel değerler çerçevesinde anlatacağız… Çevrenizde her an gördüğünüz, sıradan ve basit bir aile… Hiçbiri, doğaüstü güçlerle donatılmış kahramanlar değil yani… Canı acıyan, ağlayan, kanayan hatta ölen, sıradan insanlar kısaca…

kalan karakter 460

Beysurla Beysurla // İSTANBUL

Buna siz dram diyorsunuz.Gerçek hayatta böyle evliliklere dram gözüyle bakılmıyor.Zorla da kimseyi evlendiremiyorlar.Belki de bilerek evleniyorlar.Çoğunlukla bazı kızlar isteyerek evleniyor.Onlar için seks ön planda değil.Huzurlu ve sakin bir hayat istedikleri için.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır69
cevapla 16.09.2011 13:29
YANLIS YANLIS

Senin hayatında öyle olabilir.görmemiş ve bilmiyorsun demek .. HER ŞEYİ FİLM GİBİ SANIYORSUN..

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır3
cevapla 16.09.2011 14:54
ismail ismail

MAHSU BIRAK ARTIK BİZİ KÖTULEMEYİ....

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır62
cevapla 16.09.2011 11:34
TUBİSİM.. TUBİSİM..

TEBRİKLER ..MAHSUN KIRMIZIGÜL YİNE TÜRKİYENİN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİNE DİKKAT ÇEKMEK İSTEMİŞ BAŞARILAR..UMARIM TÜM GERÇEKLİĞİYLE ANLATILIR VE İNSANLARIMIZDA BİLİNÇSİZCE CAHİLCE YAŞATTIKLARI GELENEKLERİ GÖRENEKLERİ VB ŞEYLERDEN VAZGEÇERLER.BÖYLE GELENEK YAŞANTI OLAMAZ!

Aynı Görüşte misiniz?
evet42
hayır5
cevapla 16.09.2011 13:38
selda selda

işin içinde mahsun kırmızıgül var tabiki izlenir merakla bekliyorummmmm

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 20.09.2011 22:51
fundaakyol fundaakyol

günümüzde cıkan dizilerin en ayrıcalıklısı, izlenmeye değer ve kaliteli bir ekip izleyici daha ne ister ki... fragmandan da anlaşılacagı gibi bagımlılık yaratacaga benziyo şunu da özellikle eklemek isterim türkan şaroy tahtini meltem miralogluna birakacaga benziyo güzelligi ve oyunculugu kalitesi heşeyiyle süperrrrrrrrr tv başınd izleyebilecegimiz adam akıllı seviyeli klıteli tek dizi şimdiden herkese iyi seyirler :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 17.09.2011 17:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Ankara'nın yeni logosu bıyıklı kedi
İstanbul'da elektrik kesintisi
3 Çeçen öldürüldü
Para nakil aracı kaza yaptı
Gezi teknesi küle döndü
Hafta sonu hava nasıl olacak?
Edirne'de şarbon karantinası
Engellinin akülü aracı çalındı
TEM'de korkunç kaza
Bebeği ölümden ana kucağı kurtardı
Mahkumlar yanarak can verdi
Yolcu otobüsü kamyonla çarpıştı
300 kiloluk kapının altında kaldı
Küçücük bedeniyle 3 kişiye can oldu
Sarıkamış'ta ayı paniği
Türk filmi köylü mucide ilham kaynağı oldu
Cizre savaş alanına döndü
Manisa'da yangın VİDEO
Erkekler aldatıldığını anlamıyor
Biçimli göğüsler için spora dikkat!
'Şöhretin zorluklarından uyuşturucu kullandım'
Gayrimenkul zengini zabıta
Kuzenlerin okulu ayaklarına geldi
Bombayı kaldırıma koydu, yola devam etti
Arkadaş yumruğu öldürdü
Oyunu bırakıp ölüme gitti
Türkiye'deki yaşlıların en büyük önceliği, aileleri...
Çarpıp kaçan sürücüye 'kasten öldürme' davası
Hakkı Bulut 30 kişiye söyledi
Kardeşlik rüzgârı
Turacı'ya milyonluk boşanma davası
Kendi evine balkondan girmek isterken öldü
Ölüme beş kala hayata tutundu
Tuzla Belediyesi'nden 112'ye yeni istasyon
Yenikapı'nın mirası ve dönüşümü tartışıldı
'Pazartesi kazı çalışmaları duracak'
Define aramak için iş makinesi çaldılar
Göz bozan sahte gözlüklere baskın
Dulun adı yok
Sevgilisini vurup intihara kalkıştı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol