5 günlük hava durumu
8 Kasım 2011 Salı
Ağız nezlesine dikkat

Ağız nezlesine dikkat

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 08.11.2011  14:51
    Güncelleme : 08.11.2011  14:52

Diş ve çene cerrahisi uzmanı doktor Nihat Tanfer, yetersiz beslenme, döküntülü hastalıklar, diş taşları ve uygun olmayan protez kullanımının, ağızda en sık görülen problemler arasında yer alan ağız nezlesine (ağız içi iltihap türü) neden olabildiğini bildirdi.

Tanfer, ağız nezlesinin, ağızdaki yerleşik bakteri florasının çeşitli durumlara bağlı olarak hastalık yapabilme yeteneği kazanmasından kaynaklandığını söyledi.

Tanfer, ağız nezlesinin her yaşta görülebileceği gibi özellikle iyi beslenmeyen çocuklarda, diş çıkaran bebeklerde ve kızamık, kızıl, suçiçeği, kızamıkçık gibi döküntülü hastalıklar sırasında ortaya çıktığını belirterek, yetişkinlerde de başlıca nedenlerinin diş taşları ve uygun olmayan diş protezlerin kullanılması olduğunu dile getirdi.

Sindirim bozuklukları, yüksek ateş, örseleyici yiyecekler, sıcak içecekler ve sigaranın da ağızda bu tip iltihaplara neden olduğunu ifade eden Tanfer, ağız nezlesinin sık rastlanan bir başka nedeninin de vitamin eksikliği olduğunu kaydetti.

Tanfer, ağız nezlesinin genellikle ağız boşluğunda kırmızılıkla ortaya çıktığını anlatarak, çoğu kez dil ve dudaklarda yaygın ve tekdüze kızarıklıkların görüldüğünü ve hastanın, ağzında kuruma ve yanma hissettiğini, ayrıca yutma ve çiğneme hareketlerinin güçleştiğini belirtti.

Ağız nezlesinin belirtilerini iştah azalması, nefesin pis kokması, salya artışı, anormal çiğneme hareketleri, yutma güçlüğü, kusma, diş etleri ve ağızda kanama, burun akıntısı ve aksırma ve depresyon olarak sıralayan Tanfer, mevcut belirtilerin varlığında hastanın incelenmesinin önemine işaret eden Tanfer, şöyle devam etti:

''Böylelikle lezyonların, sistemik bir hastalıktan mı, yoksa ağız boşluğunda lokalize olmuş bir hastalıktan mı kaynaklandığı ayırt edilebilir. Bu tür durumların sebep olduğu ağız hastalıklarına karşı başlıca savunma tükürük ve sistemik bağışıklık sistemidir. Bu sistemde oluşan savunma yetersizliği, normalde hastalık yapmayan ağız içi mikroorganizmaların ikincil hastalıklar yapmasına neden olabilir. Diyabetik hastaların, ağız kuruluğu ve susuzluktan dolayı ağız enfeksiyonlarına yakalanma oranları daha yüksektir.''

Tanfer, özellikle beslenme konusuna dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Ağız bakımı ve diş temizliği de hastalığın oluşmasını engelleyici faktörlerdir. Diğer önemli bir konu da evde deterjan ve kimyasal madde gibi tahriş etkisi yüksek maddeleri açıkta bırakmamaya özen gösterilmelidir'' diye konuştu.

Sistemik hastalıklar dışında oluşan ağız hastalıklarının, erken tespit edildiğinde çoğunlukla tedavi edilebildiğini belirten Tanfer, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Bu tip ağız içi iltihapları, mikrop öldürücü gargaralar kullanılarak tedavi edilebilir. Tedavide, ağrı ve yanma duyumunu ortadan kaldıran hafif uyuşturucu ve mikrop öldürücü ilaçlar, yararlı olabilir. İltihap, vitamin eksikliğine bağlıysa, tedavi, eksik olan vitaminlerin karşılanmasına dayanır. Ancak, gecikilmiş vakalarda, özellikle ileri gingivitislerde (diş etindeki enfeksiyon) tam bir iyileşme mümkün olmayabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş temizliği ve ağız kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Ağız nezlesinin tedavi edilmemesi daha şiddetli ağız içi iltihaplanmalarına neden olabilir.''

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Van Gölü'nde deprem
Türkiye'de önemli keşfi
'Bugün git, 2 yıl sonra gel'
Artçı depremler sürüyor
Vücutçulardan zayıflama hapı uyarısı
Kapadokya'da UFO paniği
Çalışma olan yollar açıklandı DİKKAT!
Mekke mahşer alanı gibi GALERİ
Çanakkale Boğazı'ndan dev platform geçti
Havalar nasıl olacak? HARİTALI
Şeytanın bacağını kırdı!
Yakalanan hırsız hâlâ cinlik peşinde
Zehirli mantarlara dikkat
Çocuklarda aspirin kullanımına dikkat
Kurban Bayramı'nda teleferik izdihamı
Güzelleşmenin bedeli ağır olabilir
"Kız bile sevemiyoruz"
Motosiklette aile boyu tehlikeli yolculuk
Anne sütü obezite riskini azaltıyor
"Bisküviden ölüm" raporu açıklandı
Artık saat ve yüzük takmak istemiyor
Boynuz darbesi öldürdü
Kansere yakalanma riski sıfırlanıyor!
Başkent 32 yıllık derdinden kurtuluyor
11 kişilik ailenin zor çadır yaşamı
O öğretmen konuştu
Gaziantep ve Kırıkkale'de kaza: 10 ölü
Yol ortasında tartışanca...
Gözyaşları sağlığa faydalı
Tuvalet kavgası kanlı bitti
"Atık yağları lavaboya dökmeyin"
Nişanlının evinde öldüren karışım
İDO, bazı seferlerini iptal etti
Kadınların kabusu: Sistit
Diliyle dünya rekoru kırdı!
Çocuklar artık bizimle konuşacak
İstanbul'da alevli gece
Ay'dan geldi dünyayı topladı
4 ünlü isim adalet peşine düştü
Hastanede çocuğa cinsel tacize 12 yıl 6 ay hapis
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol