5 günlük hava durumu
15 Ocak 2012 Pazar
Aşk hastalık mıdır?

Aşk hastalık mıdır?

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 15.01.2012  16:03
    Güncelleme : 15.01.2012  16:04

Aşık olanlarda, serotonin hormununun kan düzeyi, normal insanlara göre yüzde 40 daha düşük. Bu durum aşık olanların depresyona çok yatkın olduklarını göstermektedir.

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, "Aşk bir hastalıktır" dedi.

Aşık olan kişilerin yemeden içmeden kesilebildiğini, uyku düzenleri bozulabildiğini anlatan Dr. Yavuz, "Bu durumlarda psikolojik bozukluklar kaçınılmaz olabilir. Aşk bir saplantıdır, melankoli halidir. Kişi başka kimseyi düşünemez, gözü kimseyi görmez olur. Aşk mutluluğu yaşayan ya da aşk acısı çeken binlerce insan üzerinde yapılan araştırmalar; ya mutluluktan havalara uçmak ya da ölümüne keder tablosu arzetmektedir" diye konuştu.

Bazı araştırmacıların, beyinde depresyonla büyük ilişkisi olan serotonin hormonunun aşk acısı ve duygusu üzerinde de etkili olduğunu iddia ettiğini dile getiren Dr. Mehmet Yavuz, "Bunlara göre serotonin hormonunun az salgılanması aşk acısını körüklemekte hatta dayanılmaz hale getirmektedir. Depresyonlu ya da depresyona eğilimli kişilerde aşk duyguları daha yoğun yaşanmakta ve ortada aşkın neden olduğu bir acı varsa, bu daha derin ve yoğun hissedilmektedir.

Dolayısıyla aşık olanlarda, serotonin hormununun kan düzeyi, normal insanlara göre yüzde 40 daha düşüktür . Bu durum aşık olanların depresyona çok yatkın olduklarını göstermektedir. Hatta aşk eşittir depresyon diyebiliriz. Bu nedenle aşktan dolayı üzüntü ve elem yaşayanlara antidepresan ilaçlar fayda verebilir. Ya da diğer bir ifade ile aşk acısı, beyinde serotonin salgısını arttıran ''manyetik stimülasyonla'' (TMS) da tedavi edilebilir" şeklinde konuştu.

Dr. Yavuz daha sonra şunları kaydetti; "Tıp dilinde prefrontal korteks denen ve psikoloji dünyamızı kontrol eden bölge sol alın bölgesinin hemen arkasında yer alan bir bilardo topu büyüklüğünde bir alandır. Depresif hastlarda bu bölgenin çalışması bozulur.

Bu bölgede kafatasına yapılan güçlü manyetik uyarımlar ile kontrolden çıkan bu bölgenin dengesi yeniden sağlanır. Aşk hali, prefrontal korteksin dengesini bozabilir. Sadece prefrontal korteksi mi?, hayır aşk esnasında ''amigdala'nın da düzeni bozulur. Beynin içinde derinlerde badem büyüklüğünde olan ve biri sağ diğeri sol beyin yarımküresinde olan amigdala korkuyu kontol eder. Aşk esnasında amigdala'nın dengesi bozularak kişi korkuya kapılabilir ve allak bullak olabilir.

İlk defa Antropolog Helen Fischer, deli gibi aşık olan kişilerin fonksiyonel MRI çekimlerinde beyinde gözle görülebilen değişiklikler olduğunu göstermiştir. Pisa Üniversitesi psikologlarından Donetella Marazziti, aşk acısı yaşayanlarla örneğin ellerini günde 100 kez yıkayan obsessif kompulsif bozukluk hastalarının(OKB, takıntı, vesvese) MRI görüntülerinin benzer olduğunu ifade etmiştir. Dolayısıyla nevrozla aşık olma hali arasında ortak bir paydadan söz etmek yanlış değildir."

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Sarıkamış için 5 dilde ağıt
Askeri araçla minibüs çarpıştı
53 yolcusu vardı!
Kuvvetli kar yağışı geliyor
Nehir Erdoğan sette fenalaştı
Tek amacı tecavüzmüş!
Ulaşıma kar engeli
Başkent beyaza büründü GALERİ
Hastanede yangın paniği VİDEO
Gürcistan'dan gelen acı haber
Havalar nasıl olacak? HARİTALI
TEM savaş alanına döndü
Böyle promosyon görülmedi
Adana'da cinayet
Çocuklarda astıma dikkat!
Karı-koca kavgası çayı!
Alışveriş merkezi alev alev yandı
Kızgın boğa sahibini öldürdü
Uludağ'da yoğun kar yağışı
10 metreden uçtu burnu bile kanamadı!
Domuz gribi geri döndü
Alkollü yaya ölüme neden oldu
Adana'da şüpheli ölüm
13 yaşında 4 aylık hamile
Arda'ya "şerefsiz" davası
6 ilde hayat felç
Fidyeyi polis götürdü
Ailesini katledip vasiyetini yazdı
Sınırda ameliyat izinden yakalandı
Karlar prensesi madalyalarıyla uğurlandı
Yılbaşı tacizcilerine 7'şer yıl hapis istemi
Galatasaray'ın Kalamış Tesisi mühürlendi
İki aile çapraz nakille sağlıklarına kavuştu
Dünya starlarıyla Altın Küre'de
Deniz 'Deniz'i geri verdi
Villa soyup uyuşturucu almışlar
O kule yıkılmaktan kurtuldu
Mega hastaneye ilk vize geldi
Hrant'ın ölümünün 5. yılında yürüdüler
Bağış: Spor zararlı düşünceden arındırır
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol