5 günlük hava durumu
11 Şubat 2012 Cumartesi

Türk Prof'tan diyabet aşısı

Diyabet hormonunu bularak tıpta devrim yapan Prof. Dr. Gökhan Hotamışligil yeni bir hormon bulduğunu açıkladı. Bu hormondan yapılacak aşıyla Tip 1 ve Tip 2 diyabet vücutta hiç oluşmayacak

Diyabet ve karaciğer yağlanması gibi hastalıkları durdurabilecek "lipokin" adlı hormonu keşfederek tıpta çığır açan Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Bahçeşehir Üniversitesi'nin konuğu olarak geldiği İstanbul'da SABAH'a konuştu. Hotamışlıgil son günlerde kendisini en çok heyecanlandıran şeyin henüz yayınlamadıkları için adını vermek istemediği yeni bir hormonun keşfi olduğunu söyledi. Hotamışlıgil, bu hormon sayesinde üretilecek aşıyla Tip 1 ve Tip 2 diyabetin vücutta hiç oluşmamasını sağlayabileceklerini anlattı. Ünlü doktor, hayvan deneylerinde başarılı sonuçlar aldıklarını bir kaç sene içinde aşının insanlarda deneneceğini belirtti. Hotamışlıgil'e göre bu aşıyla vücuda verilecek bu hormon sayesinde çocuk yaşlardan itibaren diyabet riski ortadan kaldırılabilecek.
Pek çok önemli çalışmaya imza attınız, sizi şu sıralar en çok hangi çalışmanız heyecanlandırıyor? Açlık sırasında vücudu koruyan bazı mekanizmalardan biri karaciğerin şeker üretmesidir. Özellikle açlık durumlarında, vücuda enerji sağlamak amacıyla yağları yakarken karaciğere şeker üretmesi için sinyaller geliyor. Fakat bu sinyalin nasıl çalıştığı ve içeriği bilinmiyor. Geçen yıl yayınladığımız çalışmaya göre şişman bir insanın karaciğerinin aslında aç bir insanın karaciğerine benzediğini gördük. Oradaki moleküler imza bize "Açım" diyor. O zaman doku, içindeki durumun farkında değil ve sanki açmış gibi şeker üretmeye devam ediyor. Bu da bize bu sinyalin devamlı olarak yanlış geldiğini gösteriyor. Bizi son günlerde heyecanlandıran şey ise bu sinyali bulduğumuzu düşünüyor olmamız. Yine yağ dokusundan çıkan protein yapıda bir hormonu keşfettik. Yayınlamadığımız için ismini veremeyeceğim. Fakat ilginç olan hem insanlarda hem hayvanlarda şişmanladıkça bu hormon düzeyinin giderek artması, insülin direnci gelişmeye başladığı zaman daha da yükselmesi. Kanda giderek yükselen bir protein olduğu için bunu aşılarda kullanılan teknolojiyle durdurmak mümkün.

HAYVANDA DENENDİ
Diyabetin aşısı olabilecek yani... Aynı prensibi kullanarak bu proteinin fonksiyonunu durdurmak, miktarını ayarlamak mümkün. Hayvanlarda çok güzel çalıştığını gördük. Hayvanlarda bir antikorla tıpkı bir aşı gibi bu hormonun artmasını durduruyoruz. Vücudun o proteini tanımasını sağlıyorsunuz. Şimdi sırada o antikorları hazırlayıp insanlara vermek var.
Yani bir çocuğa bu aşı uygulandığında hayatı boyunca diyabet ve şişmanlık riski sona mı erecek? Düşlediğimiz şey o. Bunun şişmanlıkla ilişkisini bilmiyoruz. Hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabetten korunma sağlayabilecek. Heyecanımızın bir diğer sebebi de bu tip öngörülerin bir iki yıl içinde insanlar üzerinde test edilebilecek olması. En büyük endişemiz sadece etkili olup olmayacağı.

DEVRİM OLABİLİR
Prof. Dr. Aykan Canberk (İÜ Tıp Fak. Farmakoloji Anabilim Dalı): Hayvan çalışmalarındaki başarı insanlarda da gerçekleşirse o zaman bu devrim niteliğinde bir buluş olacaktır. İlaca dirençli sedef hastalığının tedavisinde, kronik romatizmalar, şekil bozukluğu yapan romatizmal hastalıkların tedavisinde bazı anti kanserojen ilaçlar günümüzde başarıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle bu anti kanserojen ilacın da Alzheimer gibi yeni bir tedavi alanı açmasının olasılığı yüksektir. Bu ilaçlar tek kullanımda bile çok iyi sonuçlar veriyor. Bu ilacın da bu alanda etki etme olasılığı yüksek. Şu ana kadarki sonuçlar bile tedaviye adım adım yaklaşmaktır.

UMUT VERİCİ

Prof. Dr. Hikmet Yılmaz (Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı): 15 yıl önce şu an piyasada kullanılan ilaçlarımız yoktu. Onlar da böyle geliştirildi. Böyle bir mucize için çok iyimser de olmamak gerekiyor. 50 yaşındakilerin yüzde 3'ünde görülen Alzheimer 85 yaşına gelindiğinde yüzde 20'lere çıkıyor. Bu hastalıkla ilgili 20'den fazla Faz-2 çalışması devam eden ilaç var hepsi de umut veriyor.

kalan karakter 460

selin selin

13 yıldır tıp1 diyabetliyim diyabet bir çok yöntem bulundu fakat bulunan hiç bir tedavi yöntemini gerçekleştiremediler ALLAH rızası için doktorlarımızın önünü kapatmayın

Aynı Görüşte misiniz?
evet68
hayır2
cevapla 19.02.2012 17:37
Berran Bayrak Berran Bayrak

Ben, prof.Gökhan beyi,ve insanlık adına çalışmalar yapan,bütün doktorları,kutlarım.Allah onlara kuvvet versin.Başımızdan eksik etmesin.Yurdumuzda okadar çaresiz hastalarımız varki,DİABET,KANSER,VS.Dertlerine deva bekliyorlar.Ve böyle güzel haberlere ihtiyaçları var.Temennimiz, bu tür hastalıkların kökünün silinmesi

Aynı Görüşte misiniz?
evet46
hayır0
cevapla 11.02.2012 11:21
arzu özbek arzu özbek

benim kızımda 2012 ocak ayında diyabet hastası oldu 7 yaşında 1. sınıf öğrencisi çok üzüldük ama ben inanıyorum ki yüce rabbim doktorlara yardım edecek tez zamanda bulunur çağresi böyle kötü hastalıklara çocuklarımız yakalanmasın bütün diyabetlilere İnşallah müjdeli haberler versin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet46
hayır0
cevapla 11.05.2012 10:42
Mehmet külekçioğlu Mehmet külekçioğlu

Bizimde kızımızda diyabet hastası bir ay önce tespit edildi inşallah bu tedavi yöntemi başarılı olur ve bizim gibi böyle güzel haberler bekleyenlerede şifa olur gökhan bey ve beraberinde çalışmış oldugu bütün ekibini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum ve bütün diyabet hastalarına deva olmasını temenni ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır0
cevapla 11.02.2012 13:28
aysel aysel

oğlum bir yıldır tip bir diyabet hastası buhastalığın ilacınıbulan inşallah dualarla cennete girer

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır0
cevapla 09.10.2012 22:16
medıne medıne

3 ay evvel önce kızımın tıp 1 dıyabet teşhısı kondu kızım 6 yaşında 1 sınıfa gıdıyor allahdan dılerım tüm dıyabetlıler ıçın en yakın zamanda müjdelı haberler alırız

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır2
cevapla 09.01.2013 16:35
esat esat

benmde kızım 1 hafta once diyabet 1 teşhisi konuldu.bununla ilgili bitkisel yonde araştırma yapan var mı acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 11.08.2012 17:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Sayısal Loto çekildi
Antalya'da patlama
Osmancık'ta korkutan yangın
Tecavüzcü babaya 39 yıl hapis cezası
Yolcu otobüsü kamyonla çarpıştı
Eskişehir'de karbonmonoksit zehirlenmesi
Eğitime kar engeli
Bir annenin en acı günü
Ankara'da vahşet
Niğde'de soba faciası
Kansere davetiye çıkarıyor
Esrarengiz ölüm
Yangına giden itfaiye aracı kaza yaptı
Hava sıcaklığı artacak
Vahşetin sır perdesi aralandı
Deli dana şüphesi
Tehlikeli yolculuk
21 aylık bebek 3 kişiye hayat oldu
Dev dalgalar istinat duvarlarını yıktı
Uğur Acar yeni yüzüyle tanışacak
"Çakma"cılara baskın
Bitlis'te kar kalınlığı 6,4 metre
Tren raydan çıktı
Yanan araçtan çocuk cesedi çıktı
Otomobil parçalara ayrıldı
Çimento fabrikasında kaza
Seda Sayan, stüdyoyu bastı
İlk Kürtçe dizi başlıyor
Doğu buz kesti
Sezen'den yeni anayasa çağrısı
Ermeni simgesi diye heykel söküldü
Nafaka indirimi istemine ret
Beyazıt camisi restore ediliyor
Havaalanında aranma sona erecek
Darbukalı Aynur kadının kırık hikâyesi
Alzheimer'ı bitirecek ilaç insanda denenecek
Afrika esintileri...
Atasay'dan sevgiliye "Altın Şans Kolye"
Hamilelikte kanser tedavisi zararsız
Kar dindi ama soğuk etkili oldu
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol