5 günlük hava durumu
23 Şubat 2012 Perşembe

ü üretilecek

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 23.02.2012  13:59
    Güncelleme : 23.02.2012  14:02

Kırklareli'de kurulma çalışmaları devam eden Türkiye'nin ilk çiftliğinde üretimi yapılacağı bildirildi.

Kırklareli'de ailesinin kurucusu olduğu çiftliğinin danışmanlığını yapan Doç. Dr. Ufuk Usta, 2009 yılında başlanan Türkiye'nin ilk eşek çiftliği kurma projesinde sona yaklaşıldığını söyledi. Televizyonda izledikleri İtalya'daki bir eşek çiftliğinin kendilerine ilham kaynağı olduğunu anlatan Usta, şöyle konuştu:

''Kırklareli'de aldığımız arazi üzerine önceleri inek ve keçilerin bulunduğu bir kurma fikrimiz vardı. Ancak piyasa araştırması yaptığımızda bunun ekonomik getirisinin beklediğimizin altında kalması nedeniyle arayışlarımız sürerken, şirket ortaklarımızdan biri İtalya'da bir eşek çiftliğinin varlığını keşfetti. Biz de bunu hem internetten hem de piyasada araştırdık ve araziye 3,5 yıl önce eşek çiftliği kurmaya başladık.''

Bugüne kadar 2,5 milyon lira harcadıklarını, 1,5 milyon lira daha harcayarak çiftliği tamamlamış olacaklarını vurgulayan Usta, ''Proje bittiğinde 1000 eşek kapasiteli bir çiftlik kurmuş olacağız. Çiftliğimizde eşek ünü elde ettikten sonra, amacımız sütü işleyerek kozmetik ürünler elde etmek'' diye konuştu.

Eşek sayısının gün geçtikçe azalması nedeniyle eşek bulmakta zorlandıklarını çiftlikleri için bugüne kadar 180 eşek toplayabildiklerini anlatan Doç. Dr. Usta, şöyle devam etti:

''Eşek ırkının üretimi zor. Çünkü, 1 yıl gibi bir gebelik süresi var. Damızlık hale gelmesi için 4 yıl geçmesi gerekiyor. Tüm sürünün yüzde 20'si aynı anda sağılabilen bu hayvanların her birinden günde ortalama 1 litre süt alınabiliyor. Bütün bu güçlükleri göğüslemek için planlarımızı yaptık. Piyasadan 3-5'er sağlıklı dişi eşekleri almaya başladık. Şu anda çiftliğimizde 180 eşeğimiz oldu. Çiftliğimizdeki eşeklerimizin 20'si 6 ay içinde doğum yapacaklar ve süt sağımına başlanacak. Bu eşekler zaman içerisinde ezilmiş, yıpranmış, işe koşulmuş hayvanlar. Nesilleri geliştirebilmek ve süt verimi yüksek sağlıklı damızlık eşekler elde edebilmek için çalışmalarımızı bu yönde de devam ettireceğiz. Bunun için zamana ihtiyacımız var. Bu zaman içerisinde biz Türkiye'de yeni bir sağlık, endüstriyel ve üretim sektörü yaratmış olacağız.''

Eşek çiftliği tescillendi

Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek olmaları nedeniyle bir çok güçlükle karşılaşmalarına rağmen hepsini bir bir aşmayı başardıklarını ifade eden Doç. Dr. Usta, şunları kaydetti:

''Ülkemizde eşekle ilgili damızlık ve süt üretimi ile ilgili bir mevzuat bulunmuyor. Mevzuat olmadığı için kayıt sistemi de, ve ürünleri ile ilgili bir düzenleme de yok. Bu konuda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü aracılığı ile bakanlıkla temasa geçtik. Bu yeni sektör için henüz bir mevzuat oluşturulmamış olsa dahi, il müdürlüğünün girişimi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talimatı ile en azından eşek çiftliğimizin tescilini sağlamış olduk.''

Eşek sütünün sağlığa etkisi

Eşek sütünün anne sütüne en yakın süt olduğunu bildiren Usta, sözlerini şöyle sürdürdü:

''eşek sütü, inek sütü ve diğer süt ürünlerine göre yağ ve kazein (süt içinde bulunan bir protein) oranının düşüklüğü nedeni ile sindirimi son derece kolay bir süttür. Eşek sütünün sağlık açısından önemi birçok bilimsel makale ile ortaya konmuştur. Eşek sütünün içerdiği yüksek orandaki immunglobulinler ile bağışıklık sistemi üzerine doğal destekleyici etkisi vardır. Bu etki ile çeşitli alerjik hastalıklarda, sindirim sistemi hastalıklarında, kalp damar sistemi hastalıklarında ve diğer bir çok hastalık durumunda belirgin yarar sağlamaktadır.''

Batıda inek sütü proteini alerjisi olan çocukların beslenmesi ve tedavisinde eşek sütünün kullanıldığına dikkati çeken Usta, ''Vitamin ve mineral yönünden zengin olan eşek sütünün yaşlandırmayı geciktirici özelliği bulunuyor. Avrupa piyasasında buna yönelik krem, sabun ve şampuan gibi bir çok kozmetik ürün kullanıma sunulmuştur'' dedi.

Yaşlanmaya etkisi

Eşek sütünde Türkiye'nin dünya markası olabileceğini savunan Usta, sözlerini şöyle tamamladı:

''Hedefimiz bu hayvanları çoğaltmak, süt üretmek ve sonrasında gıda ve kozmetik sektörüne sunmak. Türkiye, hala bu şansını kaybetmiş değil. Ülkemizde 250-300 bin civarında bir eşek varlığından söz ediliyor. Ülkemizde kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapılarak, gül sektöründe olduğu gibi eşek sütü ve eşek sütünden kozmetik üretme şansımız var. Hayvan yetiştirerek süt elde etmek, sütü toz haline getirmek ve butik kozmetik sektörünü kurup bunu iç ve dış piyasa satışını sağlayabiliriz. Erkek yavruları turizm sektörüne verebiliriz veya ihraç edebiliriz. Eşek çiftliklerinin çoğalmasını istiyoruz. Bu alanda Türkiye'ye yılda 500 milyon dolar bir getiri sağlayıp, eşek sütünde dünya markası olabiliriz.''

Etiketler : , , ,

kalan karakter 460

vatandaş vatandaş

EŞEK SÜTÜNÜ YARIN PİYASIYA İNEK SÜTÜ DİYE SÜRERLERSE HİÇ ŞAŞMAYINIZ . BENCE İZİN VERİLMEMELİDİR .İNSANLAR ARTIK CEBLERİNE GİRECEK PARAYI DÜŞÜNÜYOR İNSANLARIN SAĞLINIĞIN UMURSAMADAN İLGİLİLERE GÖREV DÜŞÜYOR

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır41
cevapla 23.02.2012 14:23
y.k y.k

kardeas öyle deme inek sütünü esek sütü diye kakalarlar bu seferde yada çin malı karakacan sütü sürerler piyasaya:)))))))))))))))

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 24.02.2012 18:08
vatandaş 2 vatandaş 2

yazıyı okumadın galiba "vatandaş"

Eşek ırkının üretimi zor. Çünkü, 1 yıl gibi bir gebelik süresi var. Damızlık hale gelmesi için 4 yıl geçmesi gerekiyor. Tüm sürünün yüzde 20'si aynı anda sağılabilen bu hayvanların her birinden günde ortalama 1 litre süt alınabiliyor.


Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 23.02.2012 22:42
hasan kurtar hasan kurtar

Valla internette eşek sütü ile ilgili çok olumlu haberler gördük. İnşallah doğrudur. O zaman bu çiflik işe yarayabilir.
Adamlar tescil ettirmişler, ayıp yasak bi şey olmaz heralde

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 23.02.2012 20:49
BURZUM02 BURZUM02

İNEK SÜTÜNÜN LİTRESİ 1,5 LİRA EŞEK SÜTÜNÜ LİTRESİ 25 LİRA CİVARINDA SENCE DEDİĞİN MANTIKLIMI

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 23.02.2012 15:59
megant megant

Günde 1 lt.süt verebiliyormuş.Onun için inek sütünden çok pahalı olur..Rahat rahat süt içebilirsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 23.02.2012 15:51
yusuf çolak yusuf çolak

etlerinden de sucuk yapıp vatandaşa yedirirsiniz artık...

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır20
cevapla 23.02.2012 14:14
y.k y.k

sucugun olmazsa olmazıdır esek eti kardes

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 24.02.2012 18:09
hüseyin hüseyin

eşşek sütü faydalı deniyor öncelikle eşek sütü içilirmi içilirse eşek etide yenir yok yenmez denirse eşşek eti kesenlere verilen cezalar ne olacak sütü içilir sadece eti yenmez denirse neden eşşek kesilirmi günahtır olursa eti yenen hayvanlar günah değilmi .birde çiflik açılıyor üretim yapılacak eşek eti yenmezse doğan erkek eşekler ne olacak..

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 12.03.2012 23:01
Ali Baba Ali Baba

Çok matrak bir olay. O kadar Avrupa'ya gittim geldim. İngiltere, İspanya, Almanya, İsveç... Hiç birinde eşek sütü satan bir yer veya eşek sütü içeren bir ürün görmedim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 17.05.2012 15:02
ahmet ahmet

eşek sütünün çok faydalı olduğunu biliyorum ama fiyatının çok yüksek olduğunu söylüyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 16.04.2012 20:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Türkiye'de bir ilk
Çocuğuna bu isimleri verenler altın alacak
Arı olmadan bal üretiyorlar
Kök hücre ile parkinsona umut ışığı
Gözyaşları içinde toprağa verildiler
Evleri yoğun bakıma döndü
Havalar ısınacak HARİTALI
Bonomo'nun Eurovision şarkısı: Love me back
Onu hiç böyle görmediniz VİDEO
Uğur Acar ilk kez hastane bahçesine çıktı
İstanbul'da elektrik kesintisi
Kanser yapan su alarmı!
Otobüste dehşet
Eşi doğumda, kendisi tacizde
Bahçelievler'de göçük
Kapalı Çarşı'da yangın
Bu da kardan araba! GALERİ
İstanbul'un göbeğinde vahşet!
Otobüsün üzerine düştü
Bu minibüsten 40 kaçak çıktı
Kız arkadaşının boğazını kesti
Nomofobi nedir? Yoksa siz...?
Karısını hastanelik etti
Buz sarkıtları tehlike saçıyor
Saldırgan ölü ele geçirildi
İknaya gitti, şehit oldu
Ailesini katledip canına kıydı
Uyarlamaların ustasına veda
3 metre kar altında yaşam mücadelesi
'Deprem yasası çıkmazsa ölü sayısı 1 milyonu geçer'
Amerikan devi, sağlık şehirleri için geliyor
Basın toplantısında rektörden iş teklifi
Öldükten sonra vatandaş oldu
Köyde 'Robinson' hayatı
Gel vatandaş gel AB üyesi balığa gel!
6 yıllık ısrarlı takip cinayeti çözdü
Kocaya kroşe mahkemelik etti
Tavlada düşeş evlilikte mars!
Eşinden dayak yiyen erkekler eylem yaptı
Gaziler, madalya töreninde vefa istedi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol