5 günlük hava durumu
6 Mart 2012 Salı

Cadde ve sokaklarda a son

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 06.03.2012  09:33
    Güncelleme : 06.03.2012  13:50

Yıllardır süregelen ve neredeyse geleneklerimiz arasına giren semt ları için yapılan yeni düzenlemeyle cadde ve sokaklara gelişigüzel kurulan pazarlar kalkıyor!

Cadde ve sokaklara gelişigüzel kurulan semt ları hem araç hem de yaya trafiğini olumsuz etkiliyor. Bugüne kadar belediye başkanlarının uhdesine verilen 'pazaryeri açma ve kaldırma' yetkisi, 15 Mart'ta yürürlüğe girecek 'Pazar Yerleri Yönetmeliği' ile sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu komisyona devrediliyor.

Yönetmelikle artık cadde ve sokaklara semt pazarı açılamayacak. Kayıt dışılığın da önüne geçilmesini hedefleyen yönetmeliğe göre, sokak aralarında seyyar sebze ve meyve satışı da yasak. Uygulama yaklaşık 330 bin pazarcıyı ve 3 bin 150 belediyeyi etkiliyor.

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Mehmet Çakman, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile sektör temsilcilerinin yönetmelik üzerinde uzun süre çalıştığını kaydetti. Çakman şu bilgileri verdi: "Önceden mahalle muhtarları pazaryeri istiyordu, belediye başkanı da 'şuraya kurun' diyordu. Artık bu uygulama son buluyor. 5957 sayılı Haller Yasası'na istinaden hazırlanan 'Pazaryerleri Yönetmeliği' ile pazaryeri kurmak belediye bünyesinden belediye başkanının veya başkan vekilinin başkanlığında kurulacak bir komisyon marifetiyle yapılacak. Semt pazarları kurma ve kaldırmaya karar verecek komisyon, illerde Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), tarım müdürlüğü, sağlık müdürlüğü, meslek odası, mimarlar odası, tüketicileri koruma derneği gibi 8 kurum başkanının katılımıyla kurulacak.

Sivil toplum temsilcilerinin ağırlıklı olarak bulunacağı komisyon, pazaryerindeki esnafların kayıtlı mı değil mi, vergi mükellefi olup olmadığını da inceleyecek." Türkiye'de 330 bini tezgâh sahibi olmak üzere pazarcılığın bir milyona yakın istihdam oluşturduğuna dikkat çeken Çakman, yönetmelikle birlikte pazar yerlerinde meslek odalarına kayıtsız esnafın tezgâh açamayacağını söyledi. Öncelikle tezgâh sahipleri ve çalışanları eğitime tabi tutulacağını ve sertifika alacaklarına işaret eden Çakman, sertifikası olmayanların pazarda tezgâh açmasına ve tezgâhta çalışmasına izin verilmeyeceğini dile getirdi.

TRAKTÖRE PATATES, DOMATES, KARPUZ DOLDURUP SATILAMAYACAK

Pazarda tezgâh açan her esnafın vergi mükellefi olacağını anlatan Çakman, 330 bin pazar esnafından sadece 48 bininin vergi mükellefi olduğunu dile getirdi. Ülke genelinde 150 bin kişinin ziraat odalarından alınan üretici belgeleriyle faaliyet göstererek kayıt dışılığı ve haksız rekabeti tetiklediğini savunan Çakman, saksıda çiçek yetiştirecek kadar toprağı olmayanların bile bu belgeleri aldığını ileri sürdü. Yönetmelikle birlikte pazaryerlerinde vergi mükellefi olmayan esnafların tezgâh açamayacağını vurgulayan Çakman, cadde ve sokak aralarında sebze-meyve satışının da yasaklandığını açıkladı. Çakman şunları kaydetti: "Traktöre patates, karpuz, kavun, domates doldurup sokak aralarında satılamayacak. Yönetmeliğin öncelikli hedefi kayıt dışılığın önüne geçilmesidir."

Yönetmelikle birlikte kaldırımları ve işyeri önlerini işgal eden işletmecilere de ağır cezalar geldiğini aktaran Başkan Çakman, bir yıl içerisinde üç kez ihtar edilip ceza yazılan işletmelere kapatmaya varacak cezaların uygulanacağını kaydetti. Köylüler için de üretici pazarların kurulacağını vurgulayan Çakman, "Üretici köylülerin de mağdur olmaması için üretici pazarları kurulacak. Buralarda sadece haksız rekabeti engellemek için o yörede yetiştirilen ürünlerin satışına izin verilecek. Her köylü 100 kilodan fazla ürün getiremeyecek. Köylüler, fazla getirdiği ürünü halde satabilecek." diye konuştu. Yönetmelikle pazaryerlerinde insanları rahatsız edecek düzeyde bağıran pazarcı esnafına da ceza yazılacağını duyuran Çakman, makul düzeydeki ses tonuyla ürününü satan kişilere ceza yazılmayacağını bildirdi. Yönetmeliğin pazarcıların zincir marketlerle rekabet edebilmesine imkân tanıdığını ifade eden Çakman, artık pazaryerlerinin daha hijyenik olacağını sözlerine ekledi.

Zaman

Etiketler :

kalan karakter 460

hüso hüso

esnafın köylünün bir tek gelir kaynağı kalmıştı onuda alın tam olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet583
hayır210
cevapla 06.03.2012 10:08
mahir barış mahir barış

şükürler olsun,....evim pazar kurulan sokakta çok sıkıntılar çektik..birgün önceden tente demirleri kuruluyor ..pazar kurulduğunda evimize doğru dürüst girip çıkamıyoruz..acil durumlarda insanlar çaresiz kalıyır..pazarcılar eksik tartıp..çürük sebze meyve veriyorlar..pazar bitiyor gece yarılarına kadar temizlik sürüyor(iş Makinalari ile) saat bazen 24:00 bazen 01:00 oluyor ertesi gün sıkıntı...böyle işkence nasıl kültürümüz olur??

Aynı Görüşte misiniz?
evet340
hayır172
cevapla 06.03.2012 11:21
İsmail Burgucuoğlu İsmail Burgucuoğlu

Cadde ve Sokaklardan pazarların kaldırılması harika olur. Evimize girip çıkamıyoruz. Bir hastamız olsa yandık. Gürültüsü ve her türlü pisliği de cabası

Aynı Görüşte misiniz?
evet336
hayır150
cevapla 06.03.2012 11:47
hakan hakan

Yangın çıkarsa da yanarsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 05.12.2012 18:56
behcet behcet

bence pazar çag dışı tamamen kalkmalı oraya gidenlerde çagdan uzak kalmış kişilerdir.çok banel kimseye tavsiye etmem

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır18
cevapla 06.03.2012 13:50
isimli isimli

sen ne dediginin farkındamısın.bu pazar yerleri ayagına kadar kuruluyor sen şikayet ediyosun.karda kışta uzak yerlere pek gitmedin galiba.haftada bir iki gün dişinizi sıkıverin.
benim kapımın önünede pazar kuruluyor.hiç problem olmadı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet33
hayır10
cevapla 06.03.2012 13:19
figo figo

milletin ekmeğiyle oynamayın kardeşim onlarda ev bakıyor çolukcocuk bakıp okutuyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 03.04.2013 13:10
SERKAN IŞIK SERKAN IŞIK

bahçet ve davit ekinci kardeş siz fransaadanmı geldiniz...kültürünüz çokmu iyi sizin pazarlarla sorunun yok kıskançlık sorununuz var baksanıza adamların üç kuruşuna göz koymuşsunuz yazık sizmi modernsiniz bakın işinize nerde çalışıyorsunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 14.06.2012 00:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Adana'da korkunç olay!
Eğer ameliyat olmazsa...
Yıllar sonra ortaya çıkan görüntü!
"Evlenmeyi düşünüyorum"
Bitlis'te korkunç kaza: 2 ölü, 8 yaralı
Türk aile tıp literatürüne girdi
Evleri karıştırınca levha diktiler
Ölümden döndüler VİDEO
TIR öğrenci servisini biçti VİDEO
Ters yöne giren taksi dehşet saçtı
Ünlü türkücü emniyette
Çağın hastalığı için umut ışığı
Polis kurşunuyla öldü askeri törenle gömüldü
Gökdere Barajı'nda umutlar tükeniyor
Okulda arkadaşını bıçakladı
Kepçe ile hazine avı VİDEO
Uçurum'dan nefes kesen bölüm VİDEO
Hava sıcaklığı artacak HARİTALI
8 Mart'ta kadınlara otobüsler bedava
Yeşil küflü peynirde kanserojen tehlikesi
Cinayete mi kurban gittiler?
Edirne'de patlama
Kayıp kişi donmuş halde bulundu
Bankamatiği parçaladı
6 ay düğüne gidemeyecek
Garip sesler duydu ve...
Gelinliği kefeni oldu
Antalya'da feci kaza
Kafatası kırığı gizlendi
Servis ölüme taşıdı
Özel harekâtçılar zehir tacirlerine 'günaydın' dedi
Kaybolan çocuklarını arayan eşini boşuyor
Türk'ü öldüren ABD'liye 25 yıl
Kolayla dandik viski yapan şebekeye darbe
Hasta çınarların yerine genç ağaçlar dikildi
Kameraman Yayla için hastanelere inceleme
Felç eden kazaya 1.5 milyon TL'lık dava
İsrailli müdürün ölümü şüpheli
Kadir İnanır cuma günü taburcu olacak
Kurutulmuş domateste hepatit A riski
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol