5 günlük hava durumu
18 Mart 2012 Pazar

da da yetiştirilecek

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 18.03.2012  12:49
    Güncelleme : 18.03.2012  12:50

Dünyaca ünlü '''', 'nce hazırlanan bilimsel projeyle artık larda da yetiştirilecek.

Ziraat Fakültesi'nin hazırladığı proje kapsamında kurulan daki ağaçları, olumlu sonuç vererek, bahçelerdeki ağaçlardan önce çiçek açtı. Ziraat Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Bayram Murat Asma, 2011 yılı Haziran ayında, Fırat Kalkınma Ajansı ve İnönü Üniversitesi'nin maddi katkılarıyla, üniversitenin Battalgazi ilçesindeki Tacan Kampüsü'nde kurdukları serada, Malatya'daki kayısı çeşitlerinin yetiştirilmesine başladıklarını söyledi.

''Turfanda Kayısı Yetiştiriciliği Projesi'' adı altında başlattıkları çalışmayla kurdukları seraya, 125 kayısı ağacı diktiklerini belirten Asma, bunların büyük kısmının, ''erkenci kayısı'' olarak tabir edilen ''Dilbay'' ve ''Hasanbey'' çeşidi kayısılar olduğunu dile getirdi.

Serada olumlu sonuçlar aldıklarını ifade eden Asma, kayısı ağaçlarının, normalden daha erken olgunlaşma göstererek çiçek açtığını vurguladı. Asma, Malatya'daki bahçelerde bulunan kayısıların aşırı sıcak olmadığı takdirde, en erken 28 Mart'tan sonra çiçek açmasının beklendiğini, seradakilerin ise daha erken çiçek açtığını söyledi.

Projeye başlarken, Malatya'da kayısı hasadını arazi koşullarına göre bir ay önceden olgunlaştırmayı hedeflediklerini belirten Asma, seradaki kayısı ağaçlarının çiçek açmasıyla bunda başarılı olduklarını ifade etti. Hazırladıkları projenin 2016 yılına kadar süreceğini bildiren Asma, şunları kaydetti:

''Bu projenin başarılı olup olmayacağını, ekonomik olup olmayacağını burada test ediyoruz. Dilbay ve Hasanbey kayısı çeşidi yaklaşık 10-15 gün önce olgunlaşmaktadır. Üniversitedeki seramızda daha çok bu kayısı çeşitlerini yetiştirmeye başladık. Seranın yüzde 80'ini bu kayısı çeşitleri oluşturmaktadır. Ayrıca, yurt dışından Malatya'ya getirilmiş olan Ninfa ve Tyrinte gibi yabancı merkezli kayısılar da bulunmaktadır. Bunlar da erken olgunlaşması ve erken hasat edilmesiyle bilinmektedirler. Seradaki kayısılarımız normalden önce çiçek açmaya başlamıştır. Projenin esas sonuçlarını 2012 veya 2013 yılı itibariyle alacağız.''

Seradaki kayısı hasadının da bahçelerdekine göre daha erken yapılacağını tahmin ettiklerini dile getiren Asma, ''Dışarıdaki ağaçlarda hiçbir kıpırdanma olmazken, seradakiler çiçek açtı. Diğerleri çağlayken biz hasat etmeyi planlıyoruz. 'nın serada da yetiştirilebileceğini göstermek için hazırladığımız projeden olumlu sonuçlar alıyoruz'' dedi.

Asma, serada ayrıca, Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinin ünlü ''Dalbastı'' kirazını da yetiştirmeye başladıklarını, kirazın da erken hasadının mümkün olabileceğini düşündüklerini ifade etti.

Etiketler : , , , , ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Balayı iyi mi geçti kötü mü?
Bursa'da kahvehane tarandı
80 kişi 8 saatte kurtarıldı
Sivas'ta soba faciası
"Vahiy geldi" dedi öldürdü
Üvey kızına tecavüz etti
Hatay'da soba faciası
Survivor 2012! İlk elenenler
Şehit kızı yürekleri dağladı
Çanakkale semalarında akrobatik gösteri GALERİ
Merve Büyüksaraç kimdir GALERİ
Hasta taşıyan ambulans kaza yaptı
Sigara izmariti apartmanı yakıyordu
Üçüncü yüz naklinde iyi haber
Altın çileğin de turşusunu yaptılar
Müjde! Bahar geldi! HARİTALI
Bahar yorgunluğunu atlatmanın yolları
Yangının sebebi belli oldu
60 gün sonra hastane bahçesinde
İşte en küçük tavuk yumurtası
Dinamitle balık avlarken ellerinden oldu
Yürüyemez dediler ama yürüdü
Genç kızın acı sonu
1,5 ton kapak topladılar
Şehitler törenle anıldı
Yaşam savaşını kaybetti
Fırtına çatıları uçurdu
Kırşehir'de heyelan
Son 14 yılın en yağışlı kışını geçirdi
Bir ilk daha
Ağabeyin terörü aileyi vurdu
Hastanede sınav izni çıktı
Sandıktan çıkan tarih
'Güzelliğimden büyülenme diye gözlük taktım'
Açık unutulan tüpten çıkan yangın öldürdü
Adalar'daki fayton devriminde 2'nci adım
'65 artı' artık Şişli'de sıra beklemeyecek
ABD'li basketbolcu İzmir'de bıçaklandı
Adana'da 'Bond işi' aksiyon
Aşkı için elektrik direğine tırmandı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol