5 günlük hava durumu
16 Mayıs 2012 Çarşamba

Cezaevlerinde açık görüş imkanı

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 16.05.2012  15:25
    Güncelleme : 16.05.2012  15:25

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 20-24 Mayıs tarihleri arasında açık görüşten yararlanacak.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in imzasıyla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen yazıda, Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle tüm hükümlü ve tutuklulara açık görüş yaptırılacağı kaydedildi.

Buna göre, açık görüşler her hükümlüye bir kez yararlandırılmak üzere Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 nolu L Tipi, Alanya L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Aydın E tipi, Bafra T Tipi, Balıkesir L Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Diyarbakır E Tipi, Gaziantep E Tipi, Eskişehir H Tipi, Hatay E Tipi, İzmir-Buca-Maltepe 1, 2 ve 3 No'lu L Tipi, Kayseri, Mardin E Tipi, Mersin E Tipi, Metris 1 No'lu T Tipi, Konya E Tipi, Ümraniye E Tipi, Osmaniye T Tipi, Silivri 3, 6, 7 ve 8 No'lu L Tipi, Şanlıurfa E Tipi ile Tokat T Tipi Kapalı Ceza İnfaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 20-21-22-23-24 Mayıs 2012 tarihlerinde olmak üzere 5 gün yaptırılacak.

Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 20-21-22 Mayıs'ta 3 gün; müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara da cumhuriyet başsavcılıklarının görüşü alınarak kurum tarafından belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 21-22 Mayıs'ta 2 gün süreyle açık görüş yaptırılacak.

Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle adli suçlardan hükümlü ve tutuklularla örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklu bulunanlar için ayrı gruplar oluşturulup, her grubun görüş günleri ve saatleri cumhuriyet başsavcılıklarıyla kurum idareleri tarafından tespit edilecek. Bu gruplar, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmayacak. Kınama cezası dışında disiplin cezası alan ve cezaları kaldırılmamış hükümlü ve tutuklular açık görüşten yararlandırılmayacak.

Kimler ziyaret edebilecek?

Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüştürülecek. Hükümlü ve tutuklularla görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgelerle ispatlamaları gerekecek.

Ancak anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar akrabalarından en çok üç kişiyle önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmalarına izin verilecek. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından hükümlü olanlar bu imkandan yararlanamayacak.

Hükümlü ve tutuklu sayısının verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacak. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek. Hazırlanan program koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılarak izdiham yaşanması önlenecek.

Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde gerçekleştirilecek.

Görüş süresi, yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında olacak. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecek.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Gaziantep'te patlama: 1 ölü, 7 yaralı
Şans Topu çekildi
Kadıköy'de arılar bir daireyi işgal etti
Atilla Kavdır'ın tedavisinde ihmal var mı?
Söke inanılmaz ölüme ağlıyor
Gizli salgın hızla yayılıyor!
Bu kadarına da pes
23 sefer iptal!
Facianın eşiğinden dönüldü
12 il için yağış uyarısı HARİTALI
Ünlü spiker hayatını kaybetti
Derede tehlikeli yolculuk
Tekirdağ'da korkunç cinayet
Midesinden 30 santimetrelik kist çıktı
Ata toprağı Türkiye'de
Depremde cezaevinden firar eden hükümlü yakalandı
Metrobüste yangın çıktı
Sahilde ceset bulundu
Yeni yüzüyle daha da gençleşecek
Rekor denemesinde yüzücü kayboldu
Eve bomba atıldı
Kazalar birbiri ardına geldi
Çocuk tansiyonunda büyük tehlike
Her kene öldürücü değil
Liseli kız iki kişiyi öldürürken yalnız değilmiş
Kilo vermede 5 etkili madde
Oğlumun yüzünü çok merak ediyorum
Bir günde keneden 5 kişi öldü
Adana'da feci kaza
Aynı gün içinde ikinci yangın
Sentetik şeker beyne zarar verebilir
İlk kez yüzde yüz nakil
Demirkazık'ta kâbus bitti
4 çocuğunu Norveçli aileye verdiler
Kadir İnanır'a 'Onur' ödülü
Baraj için köy yakma tehdidi
Seni unutmayacağız
Hamile kadının midesinden 975 gram kokain çıktı
Taciz eden adamı ağaca bağlayıp bıçakla yaraladı
Ailesi yol parası bulamadı Bakan Yıldırım yardım etti
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol