5 günlük hava durumu
26 Mayıs 2012 Cumartesi

Havalar nasıl olacak?

  • yeni haber
  • SABAH İNTERNET
  • Giriş Saati: 26.05.2012  09:38
    Güncelleme : 26.05.2012  12:02

Türkiye bu yıl neredeyse yağışlara doydu. Barajlarda son yılların en yüksek su seviyelerine ulaşılırken, yağışların daha da devam etmesi bekleniyor. Peki sıcak günler ne zaman gelecek?

Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Barış Özgün, lokal bahar yağışlarının ay sonuna kadar sürmesinin beklendiğini açıkladı.

Özellikle uzun süre yağış alamayan İç Anadolu'nun büyük kesiminde çiftçilerin mayıs ayında yüzünün güldüğünü belirten Özgün, bu tip yağışlı sistemin, iklimsel döngüler içinde normal olduğunu söyledi.

Özgün'ün verdiği bilgilere göre, mayıs ayında hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyretti. Mayıs ayında görülen standartların üzerindeki yağışları tamamen iklim değişikliklerine bağlamanın doğru olmadığını, geçmiş yıllarda da benzer durumların yaşandığını anlatan Özgün, yağışların mayıs ayı sonuna kadar devam edeceğini ifade etti.

Özgün, "Haziranda hava sıcaklıklarının özellikle Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesini bekliyoruz. Yani mayıs ayına göre 4-5 derecelik bir yükselme olacak" dedi.

Yaz aylarında, Karadeniz'de mevsim normallerinin altında, diğer bölgelerde ise normaller civarında yağış beklendiğini belirten Özgün, "Ege ve Akdeniz'de yaz aylarında sıcaklık, mevsim normallerinin yaklaşık 1 derece üzerinde seyredecek. Ülke genelinde sıcaklıklar yükselecek, havalar ısınacak" diye konuştu

HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu'nun kıyı ilçeleri, Tunceli, Bingöl ve Elazığ ile öğle saatlerinde Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Kars ve Ardahan çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığının güney ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı bekleniyor. Rüzgarın Genellikle batı ve güneybatı, Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu'nun kıyı ilçelerin, Tunceli, Bingöl ve Elazığ ile öğle saatlerinde Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Elazığ, Bingöl ve Tunceli çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (su baskını, sel, lokal dolu yağışı, vb)ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İSTANBUL:
Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (21)

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (21)

İZMİR: Parçalı ve az bulutlu (25)

ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (26)

ANTALYA: Az bulutlu ve açık (24)

SAMSUN: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (21)

ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor. (14)

VAN: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (19)

DİYARBAKIR: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (26)

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölgenin güney ve doğusunun aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölgenin iç kesimlerinin sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş ile öğle saatlerinden sonra Osmaniye, Kahramanmaraş ve Adana'nın kuzey ilçelerinin sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU:
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Ankara, Eskişehir, Sivas ve Kayseri çevreleri ile öğle saatlerinden sonra bölgenin kuzey ve doğusunun kısa süreli ve yerel olmak üzere, aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerine kadar Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu'nun kıyı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; sabah saatlerinden itibaren bölgenin kıyı kesimlerinde batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Orta Karadeniz'in kıyı kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak eseceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde kuzey ve batısı, öğle saatlerinden sonra Hakkari ve Şırnak çevreleri dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Elazığ, Bingöl ve Tunceli çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, sabah saatlerinde bölgenin batısı, öğle saatlerinden sonra Adıyaman ve Diyarbakır çevrelerinin sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Başbakan Erdoğan, nikah şahitliği yaptı
Sayısal Loto çekildi
Deniz Seki ilk kez konuştu
Sahibinin anahtarıyla evi soydular
Siverek'te otomobil devrildi: 7 yaralı
Uşak'ta soba faciası
Baba Bonomo'dan oğluna mesaj
Malatya'da hortum şoku
Kaçak çayda kanser riski
Evliliğiniz yorgun mu?
Elini kıyma makinesine kaptırdı
Atiye'nin konseri kanlı bitti VİDEO
İDO, bilette havayolu sistemine geçiyor
Tacizcisini ağaca bağlayıp bıçakladı
Başkent'te trafiğe metro düzenlemesi
Taşköprü'de ev kül oldu
Vasiyeti 3 hayat kurtaracak
Hasta taşıyan ambulans devrildi: 1 ölü
Kalbi yarım olan Sıla'nın yüzü gülecek
Haliç Köprüsü'nde bariyer çalışması yapıldı
Bekar kadınların kabusu yakalandı!
60 kilo eroini saklayamayınca...
Sele kapılan Sinan ölümle savaşıyor
'Oğlum bak git'in başına 12 dikiş!
Kredi kartına 6 taksit fuhuş
Kazanırsa annesine armağan edecek
Çiller'in yalısına baskın tehdidi
Bir ihtar bir dayak
İstanbul'da yağmur yine zor anlar yaşattı
Gece hayatında ses sınırına anında kontrol
Annesinin cenazesine geldi, kendisi de öldü
Araba çarpan ayının kırık bacağına ameliyat
Organları bağışlanan Tevfik için mevlit
Dördüncü yüz naklinde kritik eşik aşıldı
Kadın cinayetine müebbet
Haliç Köprüsü'nü Japon ve İtalyanlar inceledi
Bebeğini boğan kadına müebbet
Cehennem Melekleri'ne Tekin Biçer baskını
Bir yıl önce atıldığı okulda müdürü bıçakla yaraladı
Çocuk işçiyi arabayla sürükleyip elektrik verdiler
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol