5 günlük hava durumu
2 Ekim 2012 Salı
Balkan Savaşı'ndan kan donduran kareler

Balkan Savaşı'ndan kan donduran kareler

Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünü başlatan Balkan Savaşları sırasında Bulgar ve Rum eşkıyanın Müslüman köylerinde yaptıkları katliamın fotoğrafları kanı donduran cinsten...

Küçülen Osmanlı İmparatorluğu'nun, tükenişini hazırlayan 1912-13 Balkan Savaşları'nın üzerinden bir asır geçti. Bu kanlı savaş sırasında on binlerce asker yaşamını yitirirken, Balkanlar'da yerleşik olarak yaşayan 600 bin Müslüman da, büyük acılar çekip, katliamlara uğrayarak Anadolu'ya göç etmek zorunda kaldı. Bu savaş sırasında yaşanan trajedi, NTV Tarih dergisinin son sayısında, bugüne kadar yayınlanmamış Tunca Örses'in koleksiyonundaki fotoğraf kareleriyle gün yüzüne çıktı.

RASTGELE SEÇİP ÖLDÜRDÜLER

Rum ve Bulgar çetelerin bastıkları Türk köyleri ve kasabaları birbiri ardına yağmalanmış, Müslüman halk türlü tacize maruz kalmıştı. Basılan köylerde halk silahlı çetecilerin zoruyla meydana toplanıyor, değerli mallar birkaç saat içinde yağma edildikten sonra kadınlara ve kızlara akla gelmedik ahlaksızlıklar yapılıyordu. Köylülere gözdağı vermek ve baskının dehşetini dilden dile yaymak için gösteri gibi idam törenleri düzenlenip, köylülerden rastgele seçilenler köy meydanında ya kurşuna diziliyor, yahut asılarak idam ediliyordu. Çetecilerin öldürmeye karar verdikleri köylüler, köy meydanına getiriliyor. Belki son arzuları soruluyor, iki rekat namaz kılmak istediklerini söyleyince abdest almalarına ve namaz kılmalarına izin veriliyor. Ardından halkın gözleri önünde üst üste konmuş eğreti tahta sandıkların üstüne güçlükle çıkarılarak ağacın dallarında sallandırılarak infaz ediliyordu. Bu, 1910'ların Balkan köylerinde ve kasabalarında alışıldık bir manzaraydı.

TROÇKİ EZİYETLERİ KALEME ALDI

Balkan Savaşları döneminde, savaş muhabiri olarak cepheye giden Sovyet devriminin önde gelen isimlerinden ünlü Marksist teorisyen Lev Troçki'nin, cepheden yazdığı yazılar da büyük olay olmuştu. Masis Kürkçügil imzasıyla dosya içerisinde yer alan yazıya göre Troçki, Bulgarların yaralı ve tutsak Türklere yaptıkları eziyetleri anlatan yazılar kaleme aldı. Bu yazıları, Rusya'da büyük tepkilere yol açmıştı. Troçki'nin kullandığı "Antid Oto" müstear isminin ardında bir Avusturya-Macaristan ajanı bulduklarını sanan hükümet gazeteleri, Bulgarların yaptıkları "canavarlıkların" anılmaması yönündeki komplonun boşa çıkarılması karşısında zorda kalmışlardı. Troçki, 1929'da sürgün geldiği İstanbul'daki ilk basın toplantısında, Balkan Savaşları'ndaki yazılarını içeren kitabını elinin altında tutuyordu.

kalan karakter 460

aysun aysun

bir tuttudular ermeni soykırımı diye, belki evet o dönemde ermeniler köylerinden gönderildi v.s. ama üzerinden tarihler geçti gitti ve yapılan olumlu bir çok olayla bu ermeni soykırımı dedikleri safsata (ölüm) çokdan telafi edildi, sadece topraklarındna gönderilmke, fakat tarihler boyunca müslümanlara yapılan eziyetlerin hiçbiri herhangi bir ülke gündeminde yer bulamadı, kimse hak aramadı kimse canım yandı demedi,halk olarak kıyamet koparmayı bilmiyoruz :(

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır2
cevapla 03.10.2012 09:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Alanya'yı hortum vurdu
Euronews, Türkiye'de büro açıyor
Fosseptik çukuru can aldı
İşçi taşıyan traktör devrildi: 14 yaralı
Cübbeli Ahmet Hoca hastanede
Direksiyon başında kalp krizi geçirdi
Yağış hayatı felç etti
Gaziantep'te şüpheli araç paniği
Bilge köyü katliamı davası ertelendi
Türkiye-Suriye sınırda çıkan yangının zararı büyük
Katliam gibi kaza: 10 ölü
Trafik felç oldu
Tacizciyi çelik yelekle korudular
Sınıfın penceresinden atladı
İstanbul'da okul inşaatı çöktü
Hava sıcaklığı azalacak HARİTALI
Genç kadını öldürüp yol kenarına attılar
Zayıflama ilaçlarına ceza yağdı
Üvey anne vahşeti!
Okulda döner bıçaklı dehşet
Ani başlayan karın ağrısına dikkat
Emziren anne hastalıklardan korunuyor
Ünlü müzik grubu 'Bond' Türkiye'de
Üniversite öğrencisi kalbine yenildi
Düğünde maganda dehşeti
Cinnet getirdi: 3 ölü
Ev kadınlarının pekmez mesaisi
Kurbanlıklar 10 Ekim'de gelecek
Telefon konuşmasını yayınlıyoruz
Büyük kaza! onlarca yaralı var
'Bir şarkısın sen, ömür boyu sürecek'
Rum polisin sınır ihlali kriz çıkardı
Kocasına kızdı bebeğini boğdu
'Kepçe kulak' tamirinde Avrupa'nın bir numarası
Ölüme terk edilen Melek'in kocasına tutuklama istemi
'Tecavüze uğrayan direnmeli mi?'
Çocuklara özel kahvaltı
Bir 'çalıkuşu' öyküsü: Üsküdarlı Margarit
Yasak aşk fotoğraf makinesinden çıktı
Nemutlu'nun ölümü başkanı yerinden etti
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol