5 günlük hava durumu
31 Aralık 2012 Pazartesi
Cezaevlerinde açık görüş

Cezaevlerinde açık görüş

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 31.12.2012  11:34
    Güncelleme : 31.12.2012  11:36

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler, yılbaşında açık görüş yapabilecek.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin imzasıyla Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen genelgeye göre, Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında yılbaşı dolayısıyla belirtilen günlerde açık görüş yaptırılacak.

Genelgeye göre, her hükümlü bir kez yararlandırılmak üzere Adana E Tipi, Alanya L Tipi, Ankara 1 ve 2 numaralı L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Balıkesir L Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Diyarbakır E Tipi, Eskişehir H Tipi, Gaziantep E Tipi, İzmir-Buca Kapalı, Maltepe 1, 2 ve 3 numaralı L Tipi, Mersin E Tipi, Osmaniye T Tipi, Silivri 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 numaralı L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 2-3-4-5-6 Ocak 2013 tarihlerinde olmak üzere 5 gün açık görüşten yararlanacak.

Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 2-3-4 Ocak 2013 tarihlerinde olmak üzere 3 gün, müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 2-3 Ocak 2013 tarihleri tarihleri arasında ve Cumhuriyet Başsavcılıklarının görüşü alınarak kurum tarafından belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 2 gün süre ile açık görüş yaptırılacak.

Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle, adli suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulup, her grubun görüş günleri ve saatleri Cumhuriyet Başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespit edilecek. Bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmaması sağlanacak.

İnfaz edilmekte olan ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma veya hücreye koyma disiplin cezası olması durumunda hükümlü ve tutuklular açık görüşten yararlandırılmayacak.

Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüştürülecek.
Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgeler ile ispatlamaları gerekecek.

Ancak anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacak. Ancak bu fıkra hükmü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmayacak.

Hükümlü ve tutuklu sayısının, verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacak. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek; hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin, ziyaret gününde ceza infaz kurumuna gelmesi sağlanarak, izdiham önlenecek.

Her grubun açık görüşü bittikten sonra, görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak; kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra, ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecek.

İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet Başsavcılığı ve kurum yönetimi, zabıta ile işbirliği yaparak gerekli her türlü önlemi alacak; görüş mahallinde yeteri kadar dış güvenlik görevlisi gözlemci olarak bulundurulacak.

Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacak.

Açık görüşler, görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla, 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacak. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecek.

Bu ziyaretin, aynı haftada yapılması gereken ve önceden belirlenen kapalı görüş veya aylık açık görüş günü ile çakışması halinde, hükümlü ve tutukluların yazılı talebine göre kapalı görüş, aylık açık görüş veya Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik uyarınca Yılbaşı münasebetiyle verilen açık görüş yaptırılacak.

Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak; bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere, herhangi bir nedenle ikinci defa izin verilmeyecek.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Türkiye 2013'e merhaba dedi
İşte şanslı numara
Cizre'de olaylı yılbaşı gecesi
On Numara çekildi
Ümit Enginsoy yaşamını kaybetti
İstanbul'da elektrik kesintisi
Taksim'de taciz olayı erken başladı
Şanlıurfa'da otomobil devrildi: 1 ölü
Vatandaşın ihbarı faciayı önledi
Mersin'de kar keyfi
Sancaktepe'de büyük soygun
Köprüde KGS trafiği
Belediye inşaatında göçük
Meteoroloji'den önemli uyarı HARİTALI
Polisin sır intiharı
Mandalinanın da tatlısı yapıldı
Ambulansla uyuşturucu sevkiyatı
Simitçilerin kavgası kanlı bitti
Dev gemi Çanakkale Boğazı'nı kapattı
Otomobilin üzerine kaya düştü
Hastanede yangın çıktı
Doktora silahlı tehdit iddiası
Katil zanlısı yeğeni çıktı
Donan gölde atlı kızak keyfi GALERİ
İETT ek seferler düzenledi
İstanbul yılbaşına hazır
Uyku bozukluğu kısırlık nedeni
Sigara içmek ''Rus ruleti''nden daha tehlikeli
Dondurmayı kışın da tüketin
Cinnet getiren anne 2 çocuğunu kesti
Arkadaş sayınızın fazlalığı kavga sebebi
Otelde can pazarı
Buldukları düzenek ellerinde patladı
Denizde can pazarı!
Töre cinayeti gibi intihar...
Fast-food'a reklam yasağı ve vergi geliyor
Teoman muradına erdi
Nasreddin Hoca'nın köyü eski ismine kavuştu
Uyuşturucu satmayan barlara silahlı baskın
Diyarbakır'da oda orkestrası keyfi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol