5 günlük hava durumu
21 Mart 2012 Çarşamba
ŞEREF OĞUZ
Yazıyı Dinle
Bu haberin ses dosyası henüz hazır değil.
İletişim
SMS: SEO yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373
ÖNERİ-YORUM

Akıllı yatırım

Türk özel sektörünün yurtdışında güçlendirilmesi amacıyla ihracatı artırmak, sermaye çekmek ve yurtdışında "akıllı" yatırımları desteklemek... TÜSİAD International Başkanı Osman Boyner, varlık sebeplerini böyle özetliyor.
Rusya ve Çin öncelikli olarak BRIC ülkeleri, İsrail, Irak ve Balkanlar öncelikli komşu ülkeler ile ABD, Almanya ve İtalya öncelikli gelişmiş ülkeler hedeflenmiş.
Dikkatimi çeken bir STK olarak TÜSİAD'ın enerjisini, cari açık üzerine yoğunlaştırması... Boyner'in sohbetinde, TÜSİAD International'in diğer üyelerinden Adnan Nas, İpek Ilıcak, Selçuk Saracoğlu ve Guiseppe Farina, ülkeler bazında verdikleri örnekleri hep, "cari açığı akılla kapatmaya" yönelik gayretler üzerinden aktardılar.
2012'de Çin, Rusya, Hindistan, Afrika, İtalya, Irak ve Almanya, forum ve ziyaret planlanan coğrafyalar olacak. Burada her ülkenin kendi dinamiğine bağlı olarak, ilişkileri, ticaretin ötesine, yatırım boyutuna taşıma yolları aranacak. Akıl ile yatırımın bir arada anılıyor olması, Türkiye'de stratejik düşüncenin iş yapma kültüründe kendine yer edinmesi anlamını da taşıyor. TÜSİAD'ın gerek sanayi strateji belgesine verdiği katkı, gerek cari açığı kapamaya yönelik gayretleri, gündem oluşturmada kendisine farklı algılanma alanı açabilecek.
TOBB, DEİK ve MÜSİ- AD gibi kurumlarla işbirliğine yönelik ortak adımlar da dikkate alınırsa, "akıllı yatırım" söyleminin, akıllı eylemlerle hayata geçebileceği umudu yeşeriyor.
Son yıllarda çok fazla "işbirliği, strateji, üretim, katma değer, yenileşim" sözcükleri duyar olduk. Akıl mayası tuttu mu ne!..

Yazarın tüm yazılarını Facebook ve Google + sayfalarından takip etmek için tıklayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

Yazarın Önceki Yazıları
İtibarcıların itibarsızlığı ( 21.09.2014 )
Cankurtaran filikasıyız ( 20.09.2014 )
Yeni Türkiye için tokalaşma zamanı ( 19.09.2014 )
DEİK'te kafa karışıklığı bitsin ( 18.09.2014 )
Pazarın en hızlısı Beko ( 16.09.2014 )
Küresel adımlar ( 16.09.2014 )
Kural koyan ülke olmak ( 14.09.2014 )
Tercih etmezsen büyütemezsin ( 14.09.2014 )
Ne iş olsa yaparım! ( 13.09.2014 )
Avare odaları görevlendirelim ( 12.09.2014 )
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol