5 günlük hava durumu
24 Ocak 2014 Cuma
Türkiye kuraklık riski altında

Türkiye kuraklık riski altında

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 24.01.2014  12:28
    Güncelleme : 24.01.2014  12:28

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Türkiye’nin ciddi bir kuraklık riski altında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yusuf Demir, İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda Samsun ve ilçelerinde görev yapan vaizlere "Su ve İnsan" konulu konferans verdi. Suyun önemine değinen Demir, bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için kişi başına yıllık düşen su miktarının 8 bin metreküpten fazla olması gerektiğini fakat Türkiye'de kişi başına düşen su miktarının bin 300 metreküp olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE SU FAKİRİ SINIRINDA

Türkiye'nin su zengini değil, su fakiri sınırında bir ülke olduğunun altını çizen Demir, "Bir ülke kişi başına bin metreküpün altına düşmüşse su fakiri sayılır. Bu hızla devam ettiği takdirde yapılan hesaplamalara göre 2050 yılında 54 ülkenin su fakirliği çeken ülkeler arasına gireceği ve yaklaşık 3.76 milyar insanın su sıkıntısı çekeceği hesaplanıyor. Yani dünyanın yüzde 40'ının su sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağı hesaplanıyor. Bizim çocuklarımızı ve torunlarımızı bekleyen tehlike budur" dedi.

İNSAN VÜCUDU YÜZDE 20 SU KAYBEDERSE ÖLÜR

İnsan vücudunun belli bir oranda su kaybettiği takdirde ölümle karşı karşıya kalacağını belirten Demir, "Vücudumuzda karbonhidratlar ve yağlar var. Bir insanın vücudundaki karbonhidratlar ve yağların tamamı eriyip yok olsa, proteinlerin yarısı bitse insan yaşayabiliyor. Ama vücudumuzdaki suyun yüzde 2'si kaybolmaya başladığında performans düşüklüğü başlıyor. Yüzde 3'te ise fiziksel güç kaybı başlıyor. Yüzde 8'den sonra solunum güçlükleri ve yavaş yavaş ölümler başlıyor. Yani bir insanın vücudundaki suyun yüzde 8 ila 10'u kaybolursa ölümler başlıyor. Bir insan vücudunda yüzde 20 su kaybederse kesin ölür" diye konuştu.TÜRKİYE 19 MİLYAR METREKÜP SUYU BOŞA HARCIYOR

Türkiye'nin su varlığı toplamının 112 milyar metreküp olduğunu ifade eden Demir, "Bunun 14 milyar metreküpü yer altında, 98 milyar metreküpü de yer üstündedir. Türkiye'de toplam kullandığımız şu anda 45 milyar metreküptür. 2003 yılında 40 milyar metreküptü, şu anda 45 milyar metreküpe çıktı. Bunun 33 milyar metreküpünü tarımda kullanıyoruz. Tarımda 33 milyar metreküpün tamamından yararlanamıyoruz. Maalesef 19 milyar metreküp su boşa gidiyor. Doğru sulama yapmadığımız için, doğru yöntem kullanmadığımız için sulama randımanları yüzde 40'larda kaldığı için her yıl 19 milyar metreküp su boşa gidiyor. Bu 19 milyar metreküp bizim şu anda evde ve sanayide kullandığımız suyun 2 katına eşittir. Biz eğer şu anda tarımda kullanılacak suda tedbir alsak evde ve sanayide sıkıntı çekmeyiz" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE KURAKLIK RİSKİ ALTINDA

Türkiye'nin ciddi bir şekilde kuraklık riski altında olduğunu dile getiren Prof. Demir şunları söyledi: "Son zamanlarda veriler kuraklıkların arttığını gösteriyor. Bu gidişle biz kainata bu kadar zarar verirsek, iklim ve çevre ile bu kadar oynarsak, hızla bir şekilde kuraklığa doğru gidiyoruz. Karadeniz Bölgesi'nin dışındaki bütün bölgeler kuraklık tehdidi ile karşı karşıyadır. Biz biraz şanslıyız. Çünkü Karadeniz Bölgesi'nde kişi başına düşen su miktarı 4 bin-4 bin 500 metreküp civarlarındadır. Bu sene farklı bir kuraklık yaşıyoruz. 2013 yılında ülkemizin aldığı yağış miktarı uzun yıllık ortalamaların yaklaşık yüzde 13 altında gerçekleşmiştir. 2014 yılında ise yapılan hesaplamalarda düşmesi beklenen yağıştan yüzde 25 daha az yağış bekliyoruz. Bizim su kaynağımız yağmurdur.

Türkiye'nin önümüzdeki süreç içersinde ciddi bir kuraklık riski altında olduğunu söylememiz mümkündür. Yavaş yavaş yaz dönemi geliyor. Sulama geliyor. Suyu doğru kullanalım, suyu bilinçli kullanalım ve o 19 milyar metreküp suyu çöpe atmayalım. Nasıl bir dilim ekmeği çöpe atmak israf ve haram ise, o suyu çöpe atmak aynı derecede israftır. Bir dakikada 50 - 60 damla su damlatan bir muslukta bir aylık israfı tam bin 500 litredir. Yani 1.5 tondur. Evde harcanan suyun yüzde 10'u mutfakta, günlük kullandığımız suyun yüzde 40'ı banyoda ve geriye kalan suyu da araç yıkama, kapı yıkama gibi yerlerde harcıyoruz. Su değerlidir, akıp gitmesin. Her şey bizim elimizdedir."

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yeşil Ekran Haberleri

Polonezköy İmar Planı dava yolunda
Kuyucuk Gölü tehlike altında
Bakan'dan bu illere uyarı
Saka kuşunun cezası 400 TL
Kocaeli'nin 15 günlük suyu kaldı
Sapanca Gölü kritik seviyede
Türkiye’yi bekleyen büyük tehlike
Karasu Şelalesi kurudu
Son 20 yılın en kurak yılı
Kuraklık burayı da vurdu
İçme suyu sıkıntısı yaşayacak mıyız?
7 milyar arıya ihtiyaç var
Havası en kötü ilçeye müdahale
Bartın Irmağı siyaha büründü
Kulaklı Batağan 7 yıl sonra görüntülendi
İstanbul'da susuzluk alarmı
Azdavay Hes durduruldu
İstanbul'a Melen'den can suyu
Lavabo suları klozette kullanılacak
İstanbul Boğazı’nı deniz anası bastı
Erzurum zehir soluyor
Dağ keçisini avladılar
Beyşehir Gölü kıyıları buz tuttu
Atıksular geri dönüşümde
Kutup ayılarının nesli hızla tükeniyor
Karagöl'de sonbahar
Atatürk Barajı'na atık su akmayacak
Bartın Irmağı "siyah" akıyor
Fırtına Vadisine 1 milyon TL yatırım
Kara haber dipten geldi
Çaydan biyoyakıt üretilecek
AB Komisyonu'ndan plastik torba uyarısı
AB raporunda Türkiye'nin çevreciliğine övgü
Çardak Lagünü çöplüğe döndü
Ortaca'da çevreciler İztuzu kumsalı için ayaklandı
Denizi kirleten gemilere ağır ceza
Bakanlık harekete geçti
"Temiz hava merkezi kurulacak"
Yapay gölde elektrik üretecekler
Bakteriden enerji üretildi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol