Denizlerimiz temiz kalacak

Giriş Tarihi: 26.9.2013

Fethiye'de uygulamaya konulan "Mavi Kart" sistemi sayesinde tekneler sintinelerini denize gelişigüzel boşaltamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanlığı iş birliği ile hayata geçirilen atık su otomasyon sistemi, ilçede düzenlenen törenle hizmete girdi.

ATIK TAKİBİ YAPILACAK

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, gemilerden alınan atıkların online olarak izlenmesini sağlayan Gemi Atık Takip Sistemi (GATS) ve Mavi Kart sistemi ile atıkların alınmasından bertarafına kadar olan sürecin bakanlık tarafından izlendiğini vurguladı. 233 limanda atık kabul tesisleri aracılığıyla atık alım hizmeti verildiğini anlatan Birpınar, gemilerden kaynaklanan atıkların toplanması ve bertarafının deniz kirliliğinin önlenmesi için önemli olduğunu hatırlatırken, bakanlığın atıkların yönetimi konusunda önemli adımlar attığını açıkladı.

ONLİNE SİSTEM

Birpınar, uygulama ile yatla ve günübirlik gezi tekneleri gibi deniz araçlarının atıklarının takibinin web tabanlı online sistemden yapılacağını vurguladı.

'MAVİ KART' SİSTEMİ ÇEVREYE DUYARLI
2011 yılında ilk kez Muğla'da başlayan, geçen yıl da Antalya'da kullanılmaya başlanan sistemin 2014 yılında tüm kıyı illerinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Teknelerde oluşan atık su ve sintinelerin denize boşaltılmasını engellemek amacıyla Muğla Fethiye'de atık su otomasyon sistemi kuruldu. Online olarak faaliyet gösterecek sistem ile teknenin ne kadar atık su boşalttığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sistemlerinden aynı anda görülebilecek. Teknelerin atık su boşaltıp boşaltmadığı Sahil Güvenlik tarafından durdurulup kontrol edilmesine gerek kalmayacak. Tekne sahipleri, mavi kartı otomasyon sistemine yetkili aramaksızın yerleştirerek teknesinin atık su hortumunu bağlayıp şehir şebekesine deşarj edebilecek.
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizlerimiz temiz kalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz