X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gülde teşvik artışı sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gülde teşvik artışı sevinci

  • Giriş Tarihi: 29.9.2013

Isparta gül yetiştiricileri ve sanayicilerinin yıllardır üzerinde durdukları gül çiçeğinin 'süs bitkisi' değil, 'endüstri ürünü' olarak kategorize edilmesi gerektiği konusu yerine gelmese de gül çiçeğine verilen teşvikte sağlanan artış bölgeyi sevindirdi.

ENDÜSTRİ ÜRÜNÜ OLMALI

Gülün endüstri ürünü olarak kategorize edilmesi için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) ile Gülbirlik Genel Müdürlüğü rapor yazdı. Ak Parti milletvekilleri sahip çıktı. Hükümet ise Isparta'nın taleplerini doğru anlatabildiği an destek vereceğini bir kez daha gösterdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gül çiçeğini 'süs bitkisi' kategorisinden çıkarıp 'endüstri ürünü' ilan etmedi ama gübre ve mazot desteğini yüzde 102 oranında arttırdı. Destek 6.90 TL'den 14.00 TL'ye yükseldi.

EKONOMİ: 15 MİLYON $

Isparta Valisi Vahdettin Özkan, 1.5 ton gülyağı ve 4 ton gül konkreti ihracatından Isparta'ya yıllık 15 milyon dolar girdi sağlandığını bildirdi. Özkan, gübre ve mazot desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerin 31 Aralık'a kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiğini bildirdi.