X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Patara kazıları 25 yaşına girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Patara kazıları 25 yaşına girdi

  • Giriş Tarihi: 12.11.2013

Patara antik kentinde başlatılan kazı çalışmalarının 25. yıldönümü nedeniyle sempozyum düzenlendi

'nın Kaş ilçesinde bulunan Patara antik kentinde süren kazıların 25'inci yıl dönümü, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleşen "Uluslararası Patara Kazıları 25'inci Yıl Sempozyumu" ile kutlandı. Sempozyumun açılış konuşmalarını Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, AÜ Rektörü Pof. Dr. İsrafil Kurtcephe ve Vali Yardımcısı Recep Yüksel yaptı.

PATARA'NIN ÖNEMİ

Kendisi sde bir tarihçi olan Rektör Kurtcephe, Patara'nın ve burada yürütülen kazıların önemine değinerek, Akdeniz Bölgesi'nin tarih açısında sahip olduğu zenginliklere dikkat çekti. Kurtcephe, AÜ'nin ülkedeki en çok kazı yapan üniversitelerden biri olduğunu söyledi.

VALİLİK DESTEĞİ

Vali Yardımcısı Recep Yüksel de kazı çalışmalarının Antalya ve çevresi için büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Yüksel, "Biz Valilik olarak proje ve restorasyon çalışmalarına elimizden geldiğince yardım yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz" dedi.

25 YILLIK TARİH

Sempozyumun giriş konuşmasını yapan Patara Kazı Başkanı Prof. Havva İşkan Işık hazırladığı sunumda Patara'nın 25 yıl içerisinde kat ettiği yolu fotoğraflar ile anlattı. İlk yıllarda imkansızlıklar içinde çalıştıklarını ifade eden Işık, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.