X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tesadüfen zengin olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tesadüfen zengin olduk

  • Giriş Tarihi: 6.6.2014

Akseki Orman İşletme Müdürlüğü'nün yaptığı bahçe düzenlemesi sırasında, kilosu 2 bin Euro olan doğal siyah trüf mantarı bulundu

Antalya'nın bir biyolojik zenginliği daha, tesadüfen keşfedildi. Avrupa'da kilosu 2 bin Euro'dan alıcı bulan siyah trüf mantarı, Akseki Orman İşletme Müdürlüğü'nün bahçe düzenleme çalışmaları sırasında fark edildi. Haberi alan Antalya Orman Bölge Müdürlüğü mühendislerinin yaptığı araştırmayla, Akseki ile İbradı ilçelerinde meşe, ıhlamur gibi ağaçların altında doğal trüf mantarlarının varlığı tespit edildi. Dünyada tüketilen trüf mantarının yüzde 45'ini Fransa, yüzde 35'ini İspanya, yüzde 20'sini İtalya üretiyor. İtalyan mutfağının önemli unsurlarından olan ve yaklaşık 70 çeşidi olan mantarı, başta parfümeri sanayi olmak üzere kozmetikçiler de kullanıyor.

FRANSA'DA REVAÇTA

Fransa'da elit bir restoranda 40 Eurodan sunulan makarna, rendelenmiş siyah trüf mantarı ile zenginleştirilince 280 Euroya sunuluyor. Sadece Fransa'da 20 bin kişinin geçimini sağladığı mantar çeşidinin, Türk ekonomisine kazandırılması için çalışmalar başlatıldı. Eylem planı çerçevesinde 17 gen maksatlı bahçe oluşturulacak. Bu gen maksatlı bahçelerden tohumlar elde edilerek, mantar çeşidinin daha yaygın hale getirilmesi sağlanacak. Diğer yandan 2 milyon 416 bin lira yatırım bedeline sahip eylem planı çerçevesinde, 3 bin 480 kişiye trüf mantarı yetiştiriciliği konusunda eğitim verilecek.