X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Robotik cerrahi ile böbrek nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Robotik cerrahi ile böbrek nakli

  • Giriş Tarihi: 12.10.2013

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi'nde böbrek nakli ameliyatlarında bir ilke imza atıldı. 37 yaşındaki hastaya, 34 yaşındaki eşinden robotik cerrahi ile alınan böbrek nakledildi

Cerrahinin birçok alanında kullanılan 'robotik cerrahi' Türkiye'de 'ilk' defa bir üniversite hastanesinde böbrek nakli ameliyatında kullanıldı. Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi'nde Prof. Dr. Aydın Dalgıç, Prof. Dr. Gökhan Yağcı ve Doç. Dr. Hakan Sözen'den oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen operasyonla, 37 yaşındaki erkek hasta, eşinden robotik cerrahi tekniği kullanılarak alınan böbrekle hayata tutundu.

HAYAT ARKADAŞI VERDİ

Genetik bozukluğa bağlı tek böbrekle dünyaya gelen hastanın, zamanla böbreğinde taş ve enfeksiyon nedeniyle yetmezlik oluştu. Hasta, böbrek yetmezliği tanısı ile GÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Bölümü'ne müracaat etti. Organ Nakli Konseyi'nde nakil kararı çıkan hastaya, 34 yaşındaki hayat arkadaşı böbreğini verdi.

DALGIÇ: "YENİ BİR UYGULAMA"
GÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Dalgıç, organ nakli ameliyatlarında robotik cerrahi kullanılmasının, dünyanın gelişmiş sağlık merkezlerinde yeni bir uygulama olduğunu belirtti. Dalgıç, "Söz konusu ameliyat, Türkiye'de ilk kez bir üniversite hastanesinde uygulanmıştır" dedi.