X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İpek Çeken'den ödül protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İpek Çeken'den ödül protestosu

  • Giriş Tarihi: 1.3.2014

Tiyatrocu İpek Çeken, 33 Varyasyon oyunundaki rolü nedeniyle verilen ödülleri kabul etmiyor

Ferhunde Hanımlar'ın Nevzat'ı, Bizim Evin Halleri'nin Sali'si, Keşanlı Ali Destanı'nın Zilli Zarife'si İpek Çeken, kendisine verilen 'en iyi kadın oyuncu' ödüllerini kabul etmiyor. Çeken, geçen sezonda büyük beğeni kazanan "33 Varyasyon" oyunundaki performansıyla 4 farklı kurumdan ödüle değer bulunduğunu ancak bunlardan sadece birini aldığını belirtti. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri, Tiyatro Eleştirmenler Birliği, Spor Yazarları Derneği ve Direklerarası Seyirci Ödülleri'nde "en iyi kadın oyuncu" seçildiğini anlatan Çeken, bu ödüllerden yalnızca Spor Yazarları Derneği'nin törenine gittiğini bildirdi. Tiyatrodaki ödül sisteminin samimiyetine inanmadığını söyleyen Çeken, "Bu ödülleri Türkiye'de veren, ödül mekanizmasında bulunan insanlar hep aynı" diye konuştu.

KAPALI GİŞE OYNAYAN OYUNLAR KALDIRILIYOR
33 Varyasyon oyununun çok beğeni toplamasına rağmen uzun zamandır perde açmadığını dile getiren Çeken, İstanbul'da sahne alan ve 40 yılını geride bırakan Cats müzikali gibi yurt dışında, birçok oyunun yıllarca oynandığına dikkati çekti. Çeken, "Neden Türkiye'de bu olmasın? İyi oyunlarımız neden yıllarca oynamaz? Biz devletin tiyatrosuyuz, bizim üzerimizde bir misyon var. Kapalı gişe oynayan birçok oyun maalesef kaldırılıyor" diye konuştu.

LEVENT DE ELEŞTİRDİ

Devlet Tiyatrosu Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) Başkanı Tamer Levent, sanat için önemli bir sorumluluk olan ödülün, eleştiriyle başladığını ve eleştirinin de ülkenin sosyal, toplumsal yapısına katkı sağladığını belirtti. Ödül verenlerin de her zaman bu sorumlulukla davranması gerektiğine işaret eden Levent, "Eğer ödül verme sistemine karşı güvensizlik ortamı doğuyorsa, ödüller değer kaybeder, bu da sanatın değer kaybetmesi anlamına gelir. Bundan da herkes zarar görür" diye konuştu.