Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazi'ye AMATEM tepkisi

Giriş Tarihi: 26.7.2014

'Bonzai' ve uyuşturucu madde kullanan gençlerin sayısı her geçen gün artarken Gazi Üniversitesi'nin AMATEM'i kapatma kararı alması tepkiye neden oldu

SABAH Ankara'nın günlerdir gündeme getirdiği 'bonzai belası'nın kullanımı her geçen gün artıyor. Türkiye'nin dört bir yanında onlarca genç bonzai nedeniyle yaşamını yitirdi. Böyle tehlikeli bir ortamda ise birçok gence umut kapısı olan Gazi Üniversitesi Alkol Madde Tedavi Merkezi'nin (AMATEM) kapatılması büyük tepki topladı.

YER GÖSTERİLSİN

Tedavi gören gençler zorunlu olarak taburcu edilirken aileler ise duruma tepki gösteriyor. Aileler, Ankara Valiliği'ne başvurarak, çocuklarının tedaviye devam etmesi için kendilerine yer gösterilmesini talep etti. Aileler, "İnsanlar bir yerden umut arıyor. Burası insanlara umut veriyor. Buranın açık olması gerek "diye konuştu.

GEÇEN YIL ENGELLENDİ

Gazi Üniversitesi AMATEM'in binası geçen yıla kadar Gölbaşı'ndaki kampusteydi. Rektör Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, öğrenciler ile uyuşturucu bağımlılarının aynı kampuste olmamaları için AMATEM'in kapatılmasını istedi. Karar tepki görünce rektör, Melih Gökçek'e durumu anlattı. Gökçek, AMATEM için Ostim'de yer gösterdi ve binanın sıkıntılı olduğunu açıkladı.

"ÇÖKÜNTÜLER HEP VARDI"
AMATEM'in sorumlusu Prof. Dr. Zehra Arıkan, "Melih bey bize bu binayı gösterdi ve tehlikeli olduğunu söyledi. Üniversitemizden uzmanlar binayı inceledi. 'İdare edebileceğimiz' yönünde rapor verdi. 1 yıldır bu binada hizmet veriyoruz. O çöküntüler hep vardı. Yeni bir durum değil" dedi .

Acilen boşaltın
Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'nden Tıp Fakültesi Başhekimliği'ne ulaşan yazı ile AMATEM'in acilen boşaltılmasını istediklerini belirten Zehra Arıkan, "Bize burayı acilen boşaltmamız gerektiği söylendi. Bizde o günden sonra hasta almadık. 27 yataklı klinikte 20 bağımlı vardı. Bunları da zorunlu olarak taburcu etmeye başladık" diye konuştu.

GENÇLERE YAZIK OLACAK

27 yataklı kliniği kapanmasının ardından kendilerine 2 odalı bir klinik tahsis verileceğini ifade eden Prof. Dr. Zehra Arıkan, "Üniversite bize Çayyolu'nda 2 odalı yeni bir yer tahsis etti. Ancak burada hiç yatan hasta alamayacağız. İmkanlarımız çok kısıtlı olacak. Bu belirsizlik bizi çok üzüyor. Bize acil bir yer göstermeleri gerekmektedir. Yoksa birçok gence yazık olur" şeklinde konuştu. Bonzai kullanımında artışların yaşandığı bir dönemde böyle bir olayın yaşanmasının üzüntü verici olduğunu belirten Prof.Dr. Zehra Arıkan, " Bonzai kullanımında geçen yıl 1 hastaya baktık. Bu yıl ise bu rakam 22'yi buldu. Bu sayının her geçen gün arttığı bir dönemde buranın kapatılması çok tehlike arz ediyor. Biz buranın genişletilmesini beklerken kapatılması bizi çok şaşırttı"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazi'ye AMATEM tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz