X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'İstanbul'un fethi Ankara'da pişirildi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'İstanbul'un fethi 'da pişirildi'

  • Giriş Tarihi: 9.2.2015
'İstanbul'un fethi Ankara'da pişirildi'
'İstanbul'un fethi Ankara'da pişirildi'

Yeni çıkan "Ömrüm " adlı kitabında Ankara'nın tarihi sürecini anlatan TYB Vakfı Başkanı D.Mehmet Doğan, Pursaklar'daki konferansta İstanbul'un fethinin Ankara'da pişirildiğini söyledi

Pursaklar'daki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim Merkezi'nde (ÇASGEM) "Ömrüm " konulu bir konferans düzenlendi. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan, Pursaklar Kent Konseyi'nin düzenlediği konferansta Ankara'nın tarihi sürecini anlattı. Ankara'nın tarih boyunca önemli bir şehir olduğunu belirten Doğan, "İstanbul'un Fethi Ankara'da pişirilmiş, İstanbul'da kotarılmış bir yemektir" dedi.

"HEP ÖNEMLİ BİR MERKEZDİ"
İstanbul'un fethinde Akşemseddin'in oynadığı rolün, Ankara'nın manevi mimarı Hacı Bayram-ı Veli tarafından verildiğine vurgu yapan Doğan, "Milli Mücadele Ankara'nın maneviyatı üzerine kuruldu. Ankara Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde de önemli bir merkezdi. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat bir süre Ankara'da yaşadı hatta Akköprü'nün onun eseridir" diye konuştu.

CAMİ YAPIMI 1950'DE BAŞLADI

Doğan, "Milli Mücadele Ankara'nın maneviyatı üzerine kuruldu. Ne yazıkki yeni Ankara başkent olduktan sonra onun manevi zemini üzerinde bir başkent oluşturulmadı, eski Ankara'nın maneviyatını geride bıraktılar. Mabetsiz Ankara oluşturuldu. Ankara'ya cami yapımı 1950'de başladı" ifadelerini kullandı.

KİTABINI HEDİYE ETTİ
Programın sonunda Mehmet Doğan son kitabı "Ömrüm Ankara"yı Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin'e takdim etti. Başkan Çetin de belediyenin bastırmış olduğu "Medeniyet Beşiği Kadim Şehirlerimiz" kitabını Yazar Doğan'a hediye etti.