'Ödevsiz sömestr tatili' için keyifli öneriler

Giriş Tarihi: 22.1.2016
'Ödevsiz sömestr tatili' için keyifli öneriler

NLP Uzmanı Erdem, "Ödev yok, ne yapacağız" diyen velilere, "Sinemaya gidin, birlikte yemek yapın, oyunlar oynayın" önerisinde bulundu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yarıyıl tatilinde öğrencilere ev ödevi verilmeyeceği yönündeki kararına uzmanlardan da destek geldi. NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu Düriye Erdem 15 günlük ara tatilin veliler ile çocukları arasındaki iletişimi güçlendirmek için muhteşem bir fırsat olduğunu dile getirdi. Erdem "Ödev de yok, 15 gün çocuklarla nasıl vakit geçireceğiz" diye endişelenen annebabalara önerilerde bulundu.

"YEMEK YAPIN, OYNAYIN"
Anne ve babaları ilk olarak "Çocuklarınızı karne notuyla değerlendirmeyin" diye uyaran Erdem, "En kıymetli varlıklarımız, hayatımın anlamı dediğiniz çocuklarınızı karnedeki notlarına göre değerlendirmeyin ve yarıyıl tatilinin keyfini çıkartın. Birlikte programlar yapın, sinemaya, tiyatroya gidin. Mutfakta beraber yemek yapın, evde oyunlar oynayın, yürüyüş yapın, alışverişe gidin" diye konuştu.

"ONU YAKINDAN TANIYIN"
Erdem "15 günü çocuklarınızı daha yakından tanımak için fırsat olarak değerlendirin. Duygularınızı paylaşın. Tüm bu paylaşımlar da çocuğunuzu gözlemleyin, onu can kulağıyla dinleyin, onun değerli olduğunu hissettirin ve çocuğunuzun her anını içinize çekerek yaşayın" dedi. Çocuklara da ödevsiz bir yarıyıl tatilinin keyfini çıkarmalarını öneren Erdem şöyle devam etti: "Ancak çocuklar da ev ödevi yok diye bütün günlerini televizyon ya da bilgisayar başında geçirmemeli. Kendilerine bir hedef belirleyip gün gün ne yapacağını programlamalı. Programlarında hem hobileri olsun hem spor hem de ailece yapılacak aktiviteler olsun. Okumak isteyip de okuyamadıkları kitaplar da okunabilir."

'ÖDEVİN ÖĞRENMEYE HİÇBİR KATKISI YOK'
Erdem, "Yapılan araştırmalar ödevin çocuklar üzerinde sadece sorumluluk bilincini geliştirdiğini fakat öğrenmeye bir katkısı olmadığını göstermiştir. Uzmanlar ev ödevlerinin günlük yarım saati geçmeyecek şekilde ayarlanmasını öneriyor" şeklinde konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ödevsiz sömestr tatili' için keyifli öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz