X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Osmanlı’nın içine serinlik hakim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Osmanlı’nın içine serinlik hakim

  • Giriş Tarihi: 8.6.2016
Osmanlı’nın içine serinlik hakim
Osmanlı’nın içine serinlik hakim

Geçen hafta görkemli bir törenle açılan “Osmanlı Halk Pazarı” daha ilk günlerden lıların göz bebeği oldu. Klimalı çarşıdan memnun olan esnaf, “Serinlemek isteyen çarşıya giriyor, alışveriş yapıp çıkıyor” dedi

Büyükşehir Belediyesi ile ATO'nun yeniden inşa ettiği ve Başbakan Binali tarafından açılışı gerçekleştirilen Osmanlı Halk Pazarı'nda yüzler gülüyor. Esnafın dükkanlarına yerleşmesi ve satışların başlamasıyla Osmanlı Halk Pazarı, sıcak ramazan günlerinde serin ve ferah yapısıyla lılara ev sahipliği yapıyor. Eskisine göre daha yoğun günler yaşayan çarşının çok daha iyi olduğunu söyleyen esnaf, pazardaki müşterilerin memnuniyetinin de yüzlerine yansıdığını söylüyor.

Ramazana yetiştirilmesi önemliydi
Osmanlı Halk Pazarı Kooperatif Başkanı Hamit Özsoy, Başbakanın katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninin tüm televizyonlarda, gazetelerde yayınlanması, Ankara'nın her yerinde anonslar yapılıp mesajlar atılmasıyla pazarın fazlasıyla duyulmuş olduğunu belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e ve ATO'ya teşekkür eden Özsoy, şöyle konuştu: "Gecelere kadar çalışılarak ramazana yetiştirildi. Ramazanda gündüzlerin sakin geçmesi normal. Zaten 2-3 hafta sonra bayram alışverişleri başlayacak. Şu anlık ise çok şükür boş dükkan yok, tümü çalışır vaziyette. Eskisine oranla çok çok daha iyi. Otoparkımız da var. Burası Ankara'nın göz bebeği olmuş durumda."

İşlerimiz çok iyi durumda
Esnaf Mehmet Çelik, kısa sürede toparlandıklarını söyleyerek, "Dışarısı şu an çok sıcak ve pazarımızda klima olduğundan insanlar içeri pazara kaçıyorlar. Eskiden ise pazarın içersindeki bunaltıcı sıcaktan müşteriler kaçıyordu. Sıcak havalarda ve yaz aylarında pazarımızda hiç müşteri olmuyordu. Pazarımıza serinlik akşama geliyordu, o zaman da esnaf olmuyordu. Şu an ise tam tersine dönmüş durumda. En sıcak havalarda bile pazarın serin ve ferah olmasından dolayı müşterilerimiz çok memnun, işlerimiz de eskisine göre çok daha iyi durumda" şeklinde konuştu.

AVM gibi çalışıyor
Diğer AVM'ler gibi akşam 10'a kadar olduklarını söyleyen, Ayşegül Dursun, çarşıda güvenliğin artırılmış olmasından memnun olduklarını ifade ederken terzi Nejdet Memiş de daha önce mescit olmadığını, çarşıya ibadet mekanı açılmış olmasının müşteriler açısından da faydalı olduğunu dile getirdi. Esnaflardan Osman Garan ise şunları söyledi: "Tuvaletlerimiz temiz. Dükkanların önü açık ve ferah. Böylelikle esnaflar iç içe, yüz yüze ve birbirleriyle selamlaşır vaziyette. Eskiden ise dükkanlar kapalı, camlıydı ve esnaflar birbirlerini tanımıyor, merhaba bile demiyorlardı. Ayrıca burada dükkan açabilmek için temiz esnaf kriterinin aranması da çok olumlu bir gelişme."