Dışişleri Bakanlığı’ndan Putin’e "Soykırım" Tepkisi

Giriş Tarihi: 24.4.2015 20:18 Güncelleme Tarihi: 25.4.2015 01:34
Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, tüm uyarı ve çağrılara rağmen 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmesini? kınadı.
Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı’ndan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1915 olaylarına yönelik ifadeleri konusunda yazılı açıklama yapıldı. "Rusya Devlet Başkanı Putin’in, tüm uyarı ve çağrılarımıza rağmen, 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmesini reddediyor ve kınıyoruz" denilen açıklamada hukukun açık ihlali olan bu tür siyasi açıklamaların Türkiye bakımından yok hükmünde olduğu belirtildi. Açıklamada, Rusya’nın Kafkaslar, Orta Asya ve Doğu Avrupa’da yüz yıl boyunca gerçekleştirdiği kitlesel katliamlar, sürgünler ve "Holodomor" gibi topluca cezalandırma yöntemleriyle özellikle kendi tarihinde Türk ve Müslüman halklara yönelik insanlık dışı uygulamaları göz önüne alındığında, ’soykırımın’ ne olduğunu ve hukuki boyutunu esasen en iyi kendisinin bilmesi gerektiğine işaret edilerek, "Duma’nın 1995 yılından bu yana her 10 yılda bir tek yanlı Ermeni iddialarını destekleyen siyasi açıklamalar yapma alışkanlığını biliyoruz. Bu geleneği bozmayan Duma, 24 Nisan 2015 günü eski kararları doğrultusunda yeni bir açıklama daha yapmıştır. Bu açıklamayı da kınıyoruz" denildi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ermenistan’ın yüzüncü yıl propaganda kampanyasının gösteri ayağı olan 24 Nisan Erivan törenlerine katılmasının da bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, "Türkiye’nin dostluğuna önem vermesi ve hassasiyetlerini dikkate alması gerektiğini beklediğimiz Rusya’nın yanlışta ısrar etmesi bölgemizdeki huzur, barış ve refaha yardımcı olmayacaktır. Rusya’nın bu konuda yapabileceği bir şey varsa o da, tarafgir tutumunu bir yana bırakıp, Ermenistan ve Ermenileri Türkiye’nin dostluk ve barış çağrılarına olumlu karşılık vermeye teşvik etmesidir" ifadelerine yer verildi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanlığı’ndan Putin’e "Soykırım" Tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz