X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Anıtkabir “1915” Dilek Feneri İle Aydınlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Anıtkabir “1915” Dilek Feneri İle Aydınlandı

  • Giriş Tarihi: 25.4.2015 00:38 Güncelleme Tarihi: 25.4.2015 01:32
ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 100’ÜNCÜ YILI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA, ANITKABİR’DE GÜN BOYU ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ. ETKİNLİĞE KATILAN VATANDAŞLAR, GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ GÖSTEREN “1915” DİLEK BALONUNU GÖKYÜZÜNE BIRAKARAK GÖRSEL BİR ŞÖLENİN YAŞANMASINI SA
Anıtkabir “1915” Dilek Feneri İle Aydınlandı

Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında, Anıtkabir’de gün boyu etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan vatandaşlar, günün anlam ve önemini gösteren “1915” dilek balonunu gökyüzüne bırakarak görsel bir şölenin yaşanmasını sağladılar.
Başkent’te, Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı etkinleri kapsamında Anıtkabir’de bir dizi etkinlik düzenlendi. Genç yaşlı, kadın erkek her yaştan ve gruptan insanların büyük bir ilgi gösterdiği etkinlikte adeta izdiham yaşandı.
Mozole önündeki saygı duruşuyla başlayan törene, saatler ilerledikçe vatandaşların ilgisi artarak devam etti. Anma mektupları, şiir ve mektuplarla devam eden etkinliklerde, vatandaşlar Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası’nın verdiği konseri hayranlıkla izledi. Konserin ardından, vatandaşlara dağıtılan dilek balonlarının aynı anda gökyüzüne bırakılmasıyla görsel bir şölen yaşandı. Bu anı ölümsüzleştirmek isteyen vatandaşlar, kameralarına sarıldı. Anıtkabir’in üzerinde yükselen dilek fenerleri, ortaya kartpostallık fotoğraflar çıkardı.
Mozolenin halka açılmasıyla birlikte, vatandaşlar içeriye girmek için adeta birbirleriyle yarıştı. İçeriye girebilen vatandaşlar, mozole önünde dualar etti ve ardından fotoğraf çektirdiler. Çanakkale Savaşı’ndaki askerlerin giymiş olduğu kıyafetleri giyerek Anıtkabir’de nöbet tutan askerler, vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.
24 saat boyunca açık kalacak olan Anıtkabir’de etkinlikler gün boyu devam edecek.