YEREL HABERLER

Antalya Hava Durumu
26 °C 17 °C
Antalya Ezan Saatleri / 26.10.2016
 • İmsak
  5:47
 • Güneş
  7:8
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:47
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:30
Antalya Emlak İlanları Kaş Kiralık konut 900,00 EUR
 • Antalya Galeri

  Antalya Foto Haber

  Antalya Bilgi
  Devamı

  Antalya konumu ve coğrafi yapısı gereği Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Akdeniz Bölgesinde yer alır.

  Batı Torosların güneyi ile Akdeniz arasında kalmış bir bölümde bulunmaktadır. Şehrin yukarı kısımlarında kızılçamlar görülür.Antalya'dan geçen tek akarsu şehrin doğusundaki Aksu Çayı'dır. Bu akarsuyun üzerinde Düden Şelalesi de bulunmaktadır.
  Antalya ili iklimi genel olarak Akdeniz iklimine girmektedir.

  Antalya'nın yakın çevresi yeraltı kaynakları bakımından çeşitlilik gösterir.
  Antalya ili sahip olduğu Antalya Ovası ile tarımsal potansiyel ve ekolojik uygunluk açısından Türkiye tarımında önemli bir yere sahiptir.Topraklarının beşte birinde tarım yapılır.

  Antalya Türkiye'de İstanbul'la birlikte turizmin lokomotifi konumundadır. Dört mevsim turizm olanaklarının ve tesislerinin olduğu bir il olması sonucu turistlerin yoğun ilgi gösterdiği şehirlerin başında gelir. Antalya'da kültür turizmi başta olmak üzere deniz, spor, sağlık, kış, kongre, yayla, mağara, kamp ve inanç turizmi yapılabilmekte bu turizm seçenekleri için tesisler bulunmaktadır.
  2010 yılı turizm istatistiklerine göre Antalya, dünyada en çok ziyaret edilen dördüncü il durumundaydı.Antalya'da kültür turizminin ağırlıklı olarak yapılacağı yerler kıyı şeridinin çeşitli yerleridir. Bu bölgede Kaleiçi, tarihi yapılar, tarihi cami ve kiliseler bulunmaktadır.] Antalya'da deniz turizmi de yine kıyı şeridi boyunca yapılmaktadır.

  Antalya yaz turizmiyle öne çıksa da kış turizminde de ülkenin önde gelen illerindendir. Antalya'daki Saklıkent Kayak Merkezi kenti kış turizminde önde tutan tesislerdir.