X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Domateste Yeşil Kurt Ve Güve Tehlikesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Domateste Yeşil Kurt Ve Güve Tehlikesi

  • Giriş Tarihi: 27.5.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 13:44
BALIKESİR’İN BURHANİYE İLÇESİNDE, DOMATESLERDE YEŞİL KURT VE GÜVE TEHLİKESİ BAŞ GÖSTERİNCE TUZAKLAR ASILDI VE TAKİBE BAŞLANDI.
Domateste Yeşil Kurt Ve Güve Tehlikesi

’in Burhaniye ilçesinde, domateslerde yeşil kurt ve güve tehlikesi baş gösterince tuzaklar asıldı ve takibe başlandı. Çoruk, Kızıklı ve Börezli ovalarını gezen ekipler tuzak asmaya karar verdi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elamanları arazilerde kontrollere başlarken, domatesler de yeşil kurt ve güve tehlikesine dikkat çekti. Çoruk, Kızıklı ve Börezli mahallelerindeki domates tarlalarında yapılan rutin kontroller kapsamında yeşil kurt ve domates güvesi tuzakları asılırken, popülasyonda artış olduğunda ilaçlama uyarısı yapılacağı açıklandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Erdal Aldağ, ”Yapılan teknik incelemeler sonucunda bölgemizde yanlış bir uygulama olan domateste yağmurlama sulama sistemleri tespit edilmiş ve tarla sahipleri bu yanlış uygulamadan vazgeçmeleri yönünde bizzat uyarılmıştır. Yağmurlama sulama ile domates tarlalarında, geçtiğimiz yıllarda bölgemizde büyük zarar veren Mildiyö hastalığına sebebiyet verebileceği için kaldırılmasını istedik. Bunun yerine damlama sulama sistemlerinin kurulmasını tavsiye ediyoruz” dedi.