X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sahur Eğlencesinde Balkan Esintileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sahur Eğlencesinde Balkan Esintileri

  • Giriş Tarihi: 21.6.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:44
BURSA FOLKLOR EĞİTİM MERKEZİ SPOR KULÜBÜ MAHALLE SAKİNLERİ İLE BİRLİKTE SAHURDA DAVUL YERİNE AKORDEON, DEF, KLARNET VE DARBUKADAN OLUŞAN ENSTRÜMANLAR VE BALKAN MÜZİĞİ ÇALINDI.
Sahur Eğlencesinde Balkan Esintileri

’daki bu mahalle sakinleri sahura davul yerine akordeon, def, klarnet ve darbukadan oluşan enstrümanlar ve Balkan müziği uyandı.
Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesi Selamet Mahallesi’nde, BURFEM Merkezi üyesi gençlerinden oluşan bir grup, vatandaşı sahura kaldırmak için farklı bir yöntem uyguladı. Rumeli yöresi kıyafetler giyen gençler, def, darbuka, akordeon ve klarnet eşliğinde Balkan müzikleri çalarak sokaklarda dolaştı. Mahalle sakinleri, sokak sokak dolaşan ve yöresel halk oyunları sergileyen gençlere evlerinde yaptıkları börek ve tatlılardan ikram etti. RUDEF Sanat Yönetmeni Adem Serbest, organizasyonun bu yıl 4.’sünün düzenlendiklerini söyledi. Gelenekselleşen organizasyonun şöhretinin Bursa dışına çıktığını söyleyen Serbest, "Tüm Türkiye’den hatta Balkan ülkelerinden olumlu tepkiler alıyoruz. Organizasyonu, rahatsızlık vermemek için hafta sonu düzenliyoruz. Selamet Mahallesi’nde bu yıl çok kalabalık bir sahur programı da düzenlemeyi arzuluyoruz. Bu organizasyonumuz artık neredeyse özlemle bekleniyor. Ramazan ayına girer girmez vatandaşlar, ’etkinliği ne zaman yapacaksınız’ diye soruyorlar. Her yıl katılım daha fazla oluyor" dedi.
Vatandaşaları değişik yöntemle sahura kaldıran gençler, daha sonra dağıtılan börek ve diğer yemeklerle sahur sofrasında bir araya geldi.