Akciğer sağlığı

Giriş Tarihi: 21.12.2013
Düzgün nefes alıp verme iyi bir sağlık için esastır. Diyet ve pozitif yaşam alışkanlıkları akciğer sağlığının korunmasında temeldir.
Yaşam Sigara içmeyin: Tütün bağımlılığı büyük ölçüde akciğer kanseri ve solunum hastalıklarının sebebidir.
Düzenli egzersiz yapın: Yeterli oksijen alımı akciğer çalışmasını destekler. Solunum verimliliğini artırmak akciğer kapasitesini artırır. Bunun için derin nefes egzersizleri yapın.
Normal kilonuzu koruyun:
Eğer kiloluysanız, nefes darlığı yaşamanız daha olasıdır.
Toksik ev temizlik malzemelerini sınırlayın: Klor, ağartıcı, amonyak gibi maddeler akciğerlere zarar verebilir. Bunların yerine kabartma tozu, limon suyu, sirke gibi doğal ürünlerle temizlik yapın.
Ellerinizi sık yıkayın: Üst solunum yolu enfeksiyonları ciddi akciğer sorunlarının temelidir. Düzenli, sık sık el yıkama bu enfoksiyon riskini azaltır.
Beslenme ve Takviyeler Beta-karoten zengini yemekler yiyin: Şeftali, kavun, mango, tatlı patates, kabak, balkabağı, domates, koyu yapraklı yeşillikler, kış kabağı ve havuç, akciğer kanserine yakalanma riskini en aza indirmeye yardımcı antioksidan bileşiklerdir.
Elma yiyin: İçerdiği anti- inflamatuar flavonoidlerin yüksek konsantrasyonu koruyucu etki sağlar.
Multivitamin: Beta-karoten içeren karışık karotenoidler akciğer sağlığını pozitif destekler.
C vitamini: Suda eriyen vitamin, hava kirliliği ve duman, oksidatif etkilere karşı ek koruma sağlayabilir.
Koenzim Q10: Bu güçlü antioksidan hücresel düzeyde oksijen kullanımını artırabilir.
B vitaminleri: Özellikle B-6, bağışıklık fonksiyonunu destekleyerek akciğer kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilir.
Zhu Ling mantarı: Ölü ağaç köklerinde büyüyen bu mantar türü biotin, protein, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri içerir. Bazı çalışmalarda akciğer tümörlerine karşı vücudun bağışıklık tepkisini kuvvetlendirdiği görülmüştür.
ARKADAŞINA GÖNDER
Akciğer sağlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz