X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Minik Öğrencilere ‘Dalgalarla Dalga Geçmeyin’ Konferansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Minik Öğrencilere ‘Dalgalarla Dalga Geçmeyin’ Konferansı

  • Giriş Tarihi: 21.2.2015 13:38
DİCLE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ BİYOFİZİK ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SÜLEYMAN DAŞDAĞ, DİYARBAKIR BAHÇEŞEHİR KOLEJİ VADİ EVLERİ İLKOKULU’NDA DÜZENLEDİĞİ KONFERANSTA, ELEKTROMANYETİK KİRLİLİĞE DİKKAT ÇEKTİ.
Minik Öğrencilere ‘Dalgalarla Dalga Geçmeyin’ Konferansı

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Daşdağ, Bahçeşehir Koleji Vadi Evleri İlkokulu’nda düzenlediği konferansta, elektromanyetik kirliliğe dikkat çekti.
Diyarbakır Bahçeşehir Koleji Vadi Evleri İlkokulu toplantı salonunda düzenlenen konferansa, Prof. Dr. Daşdağ, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. Konferansta konuşan Prof. Dr. Daşdağ, toplumun, cep telefonu, bilgisayarlar gibi kablosuz iletişim araçlarını, elektrikle çalışan tüm araç ve gereçlerin çevrede meydana getirdiği kirlilik tehlikesinin ve bunların neden olabilecek sağlık sorunlarını önemsemediğini ya da farkında olmadığını söyledi. Cep telefonları ve tüm kablosuz iletişim araçlarının, çevreye mikrodalgalar ve çok düşük manyetik alanlar yaydığını belirten Prof. Dr. Daşdağ, bu risklerden özellikle hamile bayanların, bebeklerin, çocukların ve gelişme çağındakilerin korunmasının önemli olduğunu dile getirdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 yılında, cep telefonları ve diğer kablosuz iletişim araçlarının yaydığı ışınları “2B” grubuna, yani “Kansere neden olabilen etkenler” grubuna aldığını anlatan Prof. Dr. Daşdağ, tüm elektrikli araç ve gereçlerin çevrede oluşturduğu oldukça düşük manyetik alanların ise, çok önceler Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu gruba alındığını bildirdi.
Kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olduğu ileri sürülen bu ışınların risklerin nasıl azaltılabileceği ve toplumda bu konuda duyarlılığın nasıl oluşturulabileceğinin tartışıldığı konferans, öğrenciler ve veliler tarafından ilgiyle izlendi.