ARKADAŞINA GÖNDER Uzaydan gelen garip sinyaller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Uzaydan gelen garip ler

  • Giriş Tarihi: 13.5.2010 07:35 Güncelleme Tarihi: 13.5.2010 09:38

'nın 33 yıl önce uzaya gönderdiği ndan 22 Nisandan beri gelen ler, bilim adamlarını şaşırtmıştı.

'nın 1977'de uzaya gönderdiği ve Dünya'dan 14 milyar kilometre uzakta bulunan nın bir süredir normal dışı göndermesinin, aracın bilgisayarındaki ara bellek ve veri depolama kısmındaki bir sorundan kaynaklandığı düşünülüyor.

NASA'nın Jet Motorları Laboratuvarı'ndaki bilim adamları ve teknisyenler, halen 'nin sınırlarındaki heliosfer tabakasında olan uzay aracının, veri toplama, depolama ve veri iletme sisteminde bir sorun bulunduğuna inandıklarını belirterek, bu durumun, bir kozmik ışın veri iletim bilgisini kısmen ya da tamamen bozduğunda zaman zaman meydana geldiğine işaret ettiler.

Şans eseri uzay aracının kumanda ve kontrol sistemlerinin arızadan etkilenmediğini belirten bilim adamları, veri sisteminde hatayı teşhis etme ve bunu onarmada bir sorun olmayacağını düşünüyorlar.

Voyager 2'den yarın veya öbür gün gelmesi beklenen verilerin arızanın basit bir veri iletim hatası mı yoksa ciddi bir yazılım sorunu mu olduğunu göstereceğini kaydeden NASA mühendisleri, uzay aracının bilgisayarında önemli bir yazılım arızası olsa bile bunu giderecek bir yama gönderebileceklerini bildirdiler.

Bilim adamları, uzay aracının Dünya'dan bu kadar uzakta olmasının veri iletiminin 13 gün sürmesinin onarımı zora sokabileceğini söyleseler de Voyager 2'yi eski haline döndürmekte iyimser olduklarının altını çiziyorlar.NASA'nın 33 yıl önce uzaya gönderdiği Voyager 2 uzay aracından 22 Nisandan beri gelen sinyaller, bilim adamlarını şaşırtmıştı.

Hala iyi durumda olduğu belirtilen uzay aracı, yolculuğu boyunca Dünya'ya düzenli olarak sinyal ve veri göndermeye programlanmıştı.

Ancak bilim adamları 22 Nisandan beri Voyager 2'den gelen normal dışı sinyalleri çözemiyorlar.
1977 yılında fırlatılan ve "en uzaktaki insan yapımı objeler" diye tanımlanan Voyager 2 ve ikizi Voyager 1, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'ün çok detaylı fotoğraflarını Dünya'ya geçmişti.
Voyager 2 ve Voyager 1 fırlatılmadan önce, NASA her iki uzay aracına da Dünya üzerinde konuşulan Türkçe dahil 55 farklı dilde karşılama mesajı, kuş, dalga gibi doğal sesler, klasik müzik parçaları ile 1996'da ölen Amerikalı gökbilimci Carl Sagan'ın karısı Ann Druyan'ın beyin dalgalarının örneklerinin bulunduğu bir veri deposu yerleştirmişti.
Bazı bilim adamları, Voyager 2'nin bir şekilde bu amacına ulaşıp, uzaylılarla karşılaştığı ve onların da uzay aracına müdahale edip, sinyallerini değiştirerek, uzay aracındaki bilgilere yanıt verdikleri yönünde spekülasyonlarda bulunmuşlardı.

kalan karakter 1000

myurterim myurterim // KONYA

Buna benzer bir film vardi uzaylilar sinyal gonderiyorlardi sifreli kim bilir belkide ayni durumdur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır5
cevapla 13.05.2010 23:03
myurterim myurterim // KONYA

Belkide uzaylilar bizimle iletisim kurmak istiyorlardir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır3
cevapla 13.05.2010 23:00
gelincik7 gelincik7 // ÇANKIRI

olsaydı uzaylılar şimdiye kadar dünyayı zaten talan etmişlerdi.yok bence.mümkün değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır22
cevapla 13.05.2010 16:21
Sultanlar Aşkına Sultanlar Aşkına // İSTANBUL

Kesın UFO'ların sinyallerıdır bunlar :D Acaba Uzaylılar bır ısaretmı verıyor Nasa'ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır3
cevapla 13.05.2010 16:04
macsenol macsenol // İSTANBUL

33 yıl boyunca gide gide 14 milyar kilometre gitmiş. enerjisini nasıl sağlıyor ki bu araç

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır5
cevapla 13.05.2010 15:25
kartal kartal

uzayda havamı varkiii enerjiye ihtiyaç duysun kalkış sırasıdaki hızını hava olmadığıdan hiç kaybetmezki uzay istasyonları bu şekilde hareket edebiliyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır0
cevapla 18.08.2011 02:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.