X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER NATO'nun başına bir Türk sinyali mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

NATO'nun başına bir Türk sinyali mi?

  • Giriş Tarihi: 31.3.2012 11:27 Güncelleme Tarihi: 31.3.2012 11:27

ABD'nin eski NATO Daimi Temsilcisi Nicholas Burns, "Bugüne kadar bir Türk NATO Genel Sekreteri hiç olmadı" diyerek Türkiye'ye övgü yağdırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi İşlerden Sorumlu eski Müsteşarı ve ABD'nin eski NATO Daimi Temsilcisi Nicholas Burns, ''Türkiye'nin NATO ittifakında yer almasından dolayı çok şanslıyız. Türkiye'nin varlığı ittifakı güçlendiriyor. Bugüne kadar bir Türk NATO Genel Sekreteri hiç olmadı. Türkiye'ye NATO içerisinde lider olma ve hak ettiği etkiye sahip olma imkanlarını sunmalıyız'' dedi.

Harvard Üniversitesi John F. Kennedy Yönetim Okulu'nda diplomasi ve uluslararası siyaset bilimi profesörü olan Burns, Chicago'da verdiği Avrupa ve transatlantik ittifak konulu bir konferansta Türkiye'yle ilgili övgü dolu sözler sarf etti.

Burns, Arap ayaklanmaları ve ekonomik kriz hakkında düşünüldüğünde, Türkiye'nin özellikle Ortadoğu'da siyasi öneminin arttığını, Türk ekonomisinin kriz döneminde sıçrama gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Türkiye, siyasi, askeri ve ekonomik güç olarak yükseliyor. Ekonomik büyüme verileri ve siyasi etki açısından baktığınızda, Türkiye muhtemelen NATO ittifakı içerisinde bu durumdaki tek ülke. Birçok Arapla diyaloğuma dayanarak söyleyebilirim ki Türkiye şu anda Avrupa ülkeleri arasında Ortadoğu'daki belki de en etkili ülke. Bu olağanüstü bir gelişme''.

Burns, NATO içerisinde Türkiye'ye liderlik imkanlarının sunulması gerektiğini düşündüğünü kaydederek, şunları söyledi:

''Bugüne kadar bir Türk NATO Genel Sekreteri hiç olmadı. Zaman zaman Afganistan'daki ISAF misyonlarına Türk generaller komuta etmiş olsa da Türkiye, sürekli bir temelde askeri misyonlarımıza hiç öncülük etmedi.

Zaman zaman güç dengeleri değişir ve şu anda da bunun olduğunu görüyoruz. Ve Türkiye'nin bu ittifak içerisinde yer almasından dolayı çok şanslıyız. Türkiye'nin varlığı, ittifakı güçlendiriyor. Dolayısıyla, benim düşünceme göre ki burada kişisel olarak konuşuyorum, NATO'yu destekleyen bizler, hepimiz Türkiye'ye lider olma, lider olarak kabul görme ve hak ettiği etkiye sahip olma imkanlarını sunmalıyız.''

Türkiye'nin ittifaka karşı sorumlulukları da olduğunu ifade eden Burns, ''Türkiye sanırım şu anda NATO'nun İsrail ile birlikte çalışma yeteneğine, normal bir NATO-AB ilişkisinin gelişmesine sekte vuruyor ve dolayısıyla Türkiye sorumluluklarıyla yüzleşmeli'' dedi.

Amerikalı emekli diplomat Nicholas Burns, bir önceki ABD Başkanı George W. Bush döneminde, 2001-2005 yılları arasında ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi, 2005-2008 yılları arasında da ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı olarak görev yapmıştı.

kalan karakter 1000

007 007

Biz türkler her çağa ayak uydurmayı biliriz.din savaşlarının etkin olduğu zamanlarda osmanlıydık.hem hristiyan hem müslüman toplumların efendisydik.o dönemler geride kaldı.şimdi bilgi ve teknoloji çağında askeri ve siyasi olarak batının yanın da yer almayla osmanlı gibi fiziksel bir lider olamasak da politik bir lider konuma geliyoruz.:)

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 01.04.2012 01:47
Orhan Ayhan Orhan Ayhan

sayın yorumcunun yaşını merak ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.04.2012 08:58
Kürşat Kartal Kürşat Kartal

Adam, bir de diplomat! Bari, dilinin altındaki baklayı bir başka konuşmaya kadar sakla! İlla "İsrail'in edepsizliğini yutun" diyor. OLDU,geçti o yağlama,korkutma ile iş yaptırma günleri...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 31.03.2012 21:04
skyler skyler

havuç gösteriyor resmen, hadi şu engellemeleri bırakın size genel sekreterlik verelim hesabı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 31.03.2012 15:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.