X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Fransa vurdu militanlar ilerledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Fransa vurdu militanlar ilerledi

  • Giriş Tarihi: 15.1.2013

Mali'de Fransa'nın hava saldırısı yaptığı militanlar, karşı atağa geçerek bir kasabayı daha aldı. Somali'de yapılan rehine kurtarma operasyonuna ise ABD'nin de katıldığı ortaya çıktı

Fransa'nın Mali'nin kuzeyini ele geçiren El Kaide bağlantılı militanlara karşı yerel hükümetle birlikte başlattığı saldırılar dün de devam etti. Konna'dan önceki gün püskürtülen militanlar ise dün gece karşı saldırıya geçerek, Diabaly kasabasını aldı. Fransa'nın özellikle havadan saldırıları devam ederken, militanlar, Fransa'yı Afganistan benzeri bir savaşın içine çekecekleri tehdidinde bulundu. Ayrıca Fransız vatandaşlarının da pazar günü yapılan saldırıların hesabını vereceği kaydedildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün Mali'yi görüşürken, birçok Avrupa ülkesi de operasyona destek açıkladı.

SOMALİ'DE ABD PARMAĞI
Bu arada Fransa'nın Somali'de yaptığı başarısız rehine kurtarma operasyonuna ABD'nin de sınırlı teknik destek verdiği açıklandı. ABD Başkanı Başkanı Barack Obama, askeri güçlerin operasyona tümden dahil olmadığını ve Somali'yi terk ettiğini duyurdu. Eş Şebap örgütü ise Fransa'nın iddiasının aksine rehinen sağ olduğunu duyururken, operasyonda öldürülen askerin kanlı fotoğrafını yayınladı.