X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'En büyük baba' böyle getirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'En büyük baba' böyle getirildi

  • Giriş Tarihi: 8.7.2013

Kolombiya'da yakalanan dünyanın en büyük kokain kaçakçısı Pannunzi dün ülkesi İtalya'ya getirildi. 3 yıldır firari olan mafya babası, İtalya ile Kolombiya arasında transatlantik kokain ticareti yapıyordu

Avrupa'nın en çok aranan ve dünyanın en büyük kokain kaçakçısı olarak tanınan uyuşturucu baronu Roberto Pannunzi'nin ülkesi İtalya'ya iadesi büyük ses getirdi. İtalyan mafya örgütü Ndranghetta'nın lideri Pannunzi, önceki gün Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki bir alışveriş merkezinde polis tarafından yakalandı. Kolombiya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İtalya ile Kolombiya arasında bir kokain ticareti köprüsü kuran Pannunzi'nin, Amerikan Uyuşturucuyla Mücadele Kurumu'nun yardımıyla yakalandığı belirtildi. Sahte kimlikle yakalanan mafya babası, 24 saatten az bir süre içinde ilk uçakla dün ülkesine iade edildi "Uyuşturucu trafiğinin prensi" olarak bilinen Pannunzi, dün başkent Roma'daki Fiumicino Havaalanı'nda polis ordusu tarafından karşılandı. 67 yaşındaki Pannunzi, 1999'da ev hapsindeyken ve 2010'da ise Roma'daki bir klinikten firar etmişti.

AYDA 2 TON KOKAİN KAÇIRDI

Pannunzi'ye ilişkin soruşturmayı yürüten ve kendisini havaalanında karşılayan Reggio Calabria kenti Cumhuriyet Savcısı Nicola Gratteri, mafya babasının bu kez ev hapsine alınmaması için girişimde bulunduğunu açıkladı. Kolombiya medyasına yansıyan haberlerde, Kolombiya narkotik ekiplerinin İtalya'dan gelen yeni bir narkotik rotası keşfettiği belirtildi. Buna göre, uyuşturucu botlarla Orta Amerika ve Ekvador'a taşınıyor buradan da konteynırlara yüklenerek İspanya ve İtalya'ya gönderiliyor. Yaklaşık 3 yıldır firarda olan Pannunzi'nin, İtalya ile Kolombiya arasında transatlantik kokain ticareti yürütmekle ve Güney Amerika'dan Avrupa'ya her ay yaklaşık 2 ton kokain kaçırmakla suçlanıyor. Mafyayla mücadeleyi yakından izleyen yazar Roberto Saviano ise Pannunzi'nin yakalanışıyla ilgili "Uyuşturucu kaçakçılığının tarihi değişecek" yorumunda bulundu.