Japonlar sandık başına gitti

Giriş Tarihi: 21.7.2013 10:12

Japonya'da seçmenler, meclisin üst kanadının 121 yeni üyesini belirlemek için sandık başına gitti. Seçimlerden, Başbakan Şinzo Abe liderliğindeki Liberal Demokratların zaferle çıkması bekleniyor.

Japonya genelindeki 48 bin seçim merkezinde sandıklar yerel saatle 7'de açıldı. Sandıkların yerel saatle 20.00'da kapanmasıyla birlikte sandık çıkış anketlerinin yayınlanması bekleniyor. Seçim kampanyasının 4 Temmuz'da başlamasından dün akşam saatlerine kadar senatodaki 121 koltuk için aday olan 443 isim meydanlarda halka ulaşmaya çalıştı. Halkın siyasete soğuk baktığı ülkede meydanların sessizliği ise dikkat çekti.

Başbakan Şinzo Abe önderliğindeki Liberal Demokratların, sandıktan zaferle çıkacağı tahmin ediliyor. Seçim öncesi yapılan kamuoyu yoklamalarında da Liberal Demokratların, senatodaki üstünlüğü ele geçireceği öngörülüyordu. Meclisin alt kanadında çoğunluğa sahip olan Başbakan Abe, senatodaki üstünlüğü de ele geçirerek radikal reformları hayata geçirmeye hazırlanıyor. Seçimler ayrıca Başbakan Abe'nin ekonomik politikaları için de bir referandum olarak görülüyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonlar sandık başına gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz