X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Papa tanrının memleketini açıkladı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Papa tanrının memleketini açıkladı!

  • Giriş Tarihi: 24.7.2013 01:49 Güncelleme Tarihi: 24.7.2013 10:21

Katolik kilisesi lideri Papa Francesco, "Tanrı zaten Brezilyalı. Siz bir de Papa'nın buradan çıkmasını istediniz" dedi.

Papa seçilmesinden bu yana ilk ziyaretini Brezilya'ya gerçekleştiren Papa Francesco, uçakta bir araya geldiği gazetecilerle esprilerle dolu bir sohbet gerçekleştirdi.

Yeni Papa'nın ülkelerinden seçilmesini arzu etmiş olan Brezilyalılara atıfta bulunan Francesco, "Tanrı zaten Brezilyalı. Siz bir de Papa'nın buradan çıkmasını istediniz" dedi.

Katolik Kilisesi'ne yeni bir soluk getiren Arjantinli Papa Francesco, Mart ayındaki seçimlerin ardından önceki gün ilk kez İtalya topraklarının dışına çıkarak, yine ülkesinin de bulunduğu Güney Amerika'da yer alan Brezilya'nın Rio da Janeiro kentine gitti. 4 ay önce Katoliklerin ruhani liderliğini üstlenmiş olan Francesco burada, 'Katolik Dünya Gençliği Günü'nün açılışını yapacak ve bazı etkinliklere katılacak. Papa'nın, 20 yıl içinde kendisini Katolik inancına bağlı hissedenler nezdinde ciddi oranda düşüş yaşandığı Brezilya'ya yaptığı bu önemli ziyaretini, ruhani liderle aynı uçakta seyahat eden 70 gazeteci de yakından izliyor. Roma'dan hareketin ardından 12 saat sonra Brezilya'ya varan Papa, uçakta bir süre sohbet ettiği gazetecilerle şakalaşmaktan da geri durmadı.

İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre Papa, uçakta bulunan Brezilyalı gazetecilerden birine, 'Tanrı zaten Brezilyalı. Siz bir de Papa'nın buradan çıkmasını istediniz' diye takıldı. Papa seçimleri sırasında favori adaylar arasında ülkelerinden bir kardinalin de olması Brezilyalıları çok umutlandırmış ancak Arjantin'den bir Papa seçilmesinin ardından ülke halkı, "Tanrı zaten Brezilyalı, bir Papamız olmasa da olur" esprileriyle kendilerini avutmuştu. 'Tanrı zaten Brezilyalı' cümlesi ise ülkede adeta bir slogana dönüştü.

GAZETECİLERE: "SÖYLENDİĞİ GİBİ VAHŞİ DEĞİLMİŞSİNİZ"

Uçakta bulunan gazetecilerin, 'Son derece samimi anlardı' diye anlattığı sohbetten detaylar bununla da kalmadı. Papa, seleflerinin aksine uçakta bir basın toplantısı yapmak istemediğine değinerek, "Bu benim için gerçekten çok zor" dedi.

Gazetecilere yönelik, 'Aslan gibi vahşi ve yırtıcılar' benzetmelerini işittiğini söyleyen Papa, "Elbette ne siz burada bana bağlılığınızı bildirmek, tapınmak için bulunuyorsunuz ne de ben aslanlar arasında. Ancak söylendiği gibi çok vahşi ve yırtıcı da görünmüyorsunuz" diye esprilerini sürdürdü.

Papa, toplumun, gençlerin ve özellikle de yaşlıların iyiliği için gazetecilerden yapacakları haberlerle kendisine yardım etmelerini de istedi. Papa, ziyaretinin ikinci gününde Rio de Janeiro'nun ünlü plajında yaklaşık 2 milyon kişinin katılacağı bir ayini de yönetecek.

kalan karakter 1000

elturco78 elturco78

içinden mi? yoksa köyünden mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır3
cevapla 24.07.2013 12:30
tarafsız tarafsız

kaptan okumadan yorum yapıyorsun adam espri yapmış oku azcık oku.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır5
cevapla 24.07.2013 12:16
kaptan kaptan

Ne zaman doğmuş hangi okulu kumuş futbola mearkı varmıymıs.Bu papa ve onun peşinden gidenler gerçekten kafayı sıyırmış.Allah a şirk koşmak onu normal bir insanmış gibi kişiselleştirmek.İslama aykırı ne varsa bunlarda.Allah hepsini hidayete erdirsin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır4
cevapla 24.07.2013 11:36
Şafak ünlü Şafak ünlü

Artık insanlar vatikan ve pensilvanya ya kendini yedirtmiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır7
cevapla 24.07.2013 11:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.