X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER BM'den şoke eden Mısır kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

BM'den şoke eden Mısır kararı

  • Giriş Tarihi: 16.8.2013 10:25 Güncelleme Tarihi: 16.8.2013 10:26

BM Güvenlik Konseyi'nin yüzlerce kişinin öldüğü Mısır için yapılan toplantıdan sert mesaj çıkmadı. Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Arjantin temsilcisi, konuşması kısa kalınca kendi ülkesinin Mısır'la ilgili görüşlerini anlatmaya başladı. Bu durum gazeteciler arasında da şaşkınlık yarattı.

BM Güvenlik Konseyi'nin Mısır toplantısından sert mesaj çıkmadı. Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Arjantin temsilcisi, konuşması kısa kalınca kendi ülkesinin Mısır'la ilgili görüşlerini anlatmaya başladı. Bu durum gazeteciler arasında da şaşkınlık yarattı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Mısır'da 600'den fazla kişinin öldüğü müdahale sonrası basına kapalı bir toplantı düzenledi.

Toplantıya başkanlık eden Arjantin'in Daimi Temsilcisi Maria Kristina Perseval'i oturum sonrası basının karşısına geçti.

Konsey üyelerinin Mısır'daki ölümlerden üzüntü duyduğunu belirten Perseval, "Konsey üyelerinin birinci önceliği Mısır'daki şiddet olaylarının durması ve tarafların itidalli davranmasıdır. Hepsi bu. Toplantıda bunlar konuşuldu" dedi.

Ancak yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili BM toplantısından sert bir mesaj çıkmayınca açıklama da kısa oldu.

Bu durum Maria Kristina Perseval'i de rahatsız etmiş olacak ki Arjantinli üye ülkesinin olaylara bakışını anlatmaya başladı.

Perseval, şöyle konuştu: "Arjantin, 3 Temmuz'daki darbeyi kınamıştı. Ülkem birçok kişinin ölümüyle sonuçlanan bu zalimlikleri de kınamaktadır. Arjantin, Mısırlı yetkilileri sivillere karşı gösterdiği şiddetten vazgeçmesi konusunda uyarmaktadır."

Perseval'in BM Güvenlik Konseyi toplantısı sonrası konsey kararından çok kendi ülkesinin olaylara tepkisinden bahsetmesi basın mensupları arasında da şaşkınlık yarattı.

Bir gazetecinin "Neden başkanlık ettiğiniz toplantıdan çok Arjantin'in konuyla ilgili görüşlerinizi aktardınız?" sorusu üzerine Perseval, "Konuşmamı ikiye böldüm. Öncelikle konsey başkanı olarak konuştum" dedi.

BM Güvenlik Konseyi toplantısı Fransa, Britanya ve Avustralya'nın ortak talebi üzerine gerçekleşti.

Mısır'daki katliama ilişkin Genel Sekreter Ban dün açıklama yayınlamış ve güvenlik güçlerinin meydanları boşaltması sırasında "yaşanan şiddeti" kınamıştı.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

ne bekliyordunuz ki?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 16.08.2013 14:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.