ABD'de yasağı

Giriş Tarihi: 18.8.2013 14:13

Amerika Birleşik Devletleri'nin Illinois eyaletinde 18 yaşın altındakilerin a girmeleri ve kullanmaları yasaklandı. Illinois valisi Pat Quinn'in gençlerin sağlığını korumak amacıyla imzaladığı yasaya göre 18 yaşın altındakiler, ailelerinin izni olsa dahi solaryuma giremeyecekler.

Dünya çapında artan ne karşı mücadeleye destek olma amacıyla hazırlanan yasa, Amerikan Kanser Derneği ve Amerikan Tıp Derneği'nin desteği ile kabul edildi.

Pat Quinn yaptığı açıklamada, "Gençlerin önünde uzun bir hayat var. Biz onların sağlıklı bir şekilde yetişmelerini sağlamak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Araştırmalara göre erken yaşlarda kullanımı, cilt kanserini yüzde 75 oranında arttırıyor. Son 40 yılda, genç kadınların cilt kanseri olma oranı ise yüzde 800 gibi bir artış gösterdi.

ELEKTRONİK SİGARA DA YASAK

Vali Quinn'in imzaladığı yasa uyarınca, 18 yaşın altındaki gençler, da kullanamayacak. Son yıllarda kullanımı hızla yaygınlaşan elektronik sigara, tütün içermiyor. Ancak, içerdiği nikotin sebebiyle bağımlılık yapabiliyor. Nikotin bağımlılığı, halen Amerikaliların yüzde 20'sini etkiliyor.

Yasa, 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de solaryum yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz