X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İran'dan ABD'ye uyarı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İran'dan ABD'ye uyarı!

  • Giriş Tarihi: 25.8.2013 17:36 Güncelleme Tarihi: 25.8.2013 17:37

İran, Beşşar Esad yönetiminin kimyasal silah araştırması için Birleşmiş Milletler’le işbirliği yapacağını belirtti.

Öte yandan Tahran, Suriye'ye bir müdahalenin ciddi sonuçları olacağı konusunda ABD'yi uyardı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise Suriye'deki gelişmeleri yakından izlediklerini ve eğer gerekirse parmağın "tetikte" olacağını söyledi.

Suriye'de Esad yönetiminin kimyasal silah kullandığı iddia edilen alana Birleşmiş Milletler (BM) heyetine izin verip vermeyeceği tartışılırken İran'dan konuyla ilgili açıklama geldi.

İran, Suriye'nin söz konusu heyete izin vereceğini ve BM uzmanları ile tam işbirliği yapacağını açıkladı. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü de en az 3 bin 600 kişinin sinir gazına maruz kaldığının tespit edildiğini, 355'inin hayatını kaybettiğini duyurdu.

ABD'YE MÜDAHALE UYARISI

Tahran yönetimi Suriye'ye bir müdahalenin ciddi sonuçları olacağını belirtti.

İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Massoud Jazayeri, ABD'nin Suriye konusunda kırmızı çizgiyi geçmemesi gerektiğini ifade etti. Suriye Enformasyon Bakanı Umran El Zubi ise Suriye'ye müdahalenin Ortadoğu'yu ateşe atacağını belirtip "Suriye'ye saldırı kolay bir gezi olmaz" ifadesini kulandı.

NETANYAHU: "GEREKİRSE ELLER TETİĞE DE GİDER"

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Suriye'deki gelişmeleri yakından izlediklerini ve eğer gerekirse parmağın "tetikte" olacağını söyledi.

Suriye'deki durumun devam edemeyeceğini belirten Netanyahu, dünyadaki en tehlikeli rejimlerin en tehlikeli silahlara sahip olmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Bugünkü açıklamasında, "Suriye'deki korkunç trajedi ve suç sona ermelidir" diyen Netanyahu, ülkede olan biteni yakından izlediklerini söyleyerek, "Gerekirse ellerin tetiğe gideceğini" vurguladı.

"Kalbimiz acımasızca katledilen kadın, çocuk, bebek ve vatandaşlarla" mesajı veren İsrailli lider, bu durumun kendilerini 3 sonuca ittiğini açıkladı:

Netanyahu, "İlk olarak, bu durum devam edemez. İki; dünyadaki en tehlikeli rejimler en tehlikeli silahlara sahip olamaz. Ve son olarak; 'Biz kendimizi düşünmezsek, bizi kim düşünsün?' diye bir sözümüz var. Bu durum sona ermeli. Gerekirse, parmağımız tetikte de olacaktır" diye konuştu.

Netanyahu sözlerini, "İsrail, zarar vermak isteyenlerin karşısında kendini nasıl koruyacağını bilir ve bilmeye de devam edecek" şeklinde bitirdi.