X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD'den operasyon için Yunanistan hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ABD'den operasyon için Yunanistan hamlesi

  • Giriş Tarihi: 27.8.2013 15:07 Güncelleme Tarihi: 27.8.2013 15:08

ABD, Yunanistan’dan askeri üsler ile hava ve deniz sahasını kullanma talebinde bulundu.

ABD'nin, Suriye'ye askeri müdahale durumunda Yunanistan'dan müttefik kuvvetlere kolaylık ve katkı sağlaması talebinde bulunduğu bildirildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, ABD'nin, Yunanistan Savunma Bakanlığından müdahale anında Suda ve Kalamata'daki askeri üsleri ile deniz ve hava sahasını kullanma talebinde bulunduğu belirtilirken, Atina'nın, transatlantik anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerine sonuna kadar yerine getirmeye hazır olduğunu ancak askeri operasyonlarda fiilen yer almayacağını bildirdiği kaydedildi.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığının operasyon merkezine ulaşan bilgilere göre, bölgede müttefik kuvvetlere ait çok sayıda geminin toplandığı, bunun da operasyonla ilgili kararın alındığı şeklinde değerlendirildiği ifade edilen haberlerde, Yunanistan'ın, sadece çatışmaların genel bir hal alması durumunda silahlı kuvvetlerini bölgedeki Yunanlıların uzaklaştırılması için harekete geçirebileceğinin bildirildiği kaydedildi.

"ATİNA HÜKÜMETİ ORTADOĞU KRİZİNİ FIRSAT OLARAK GÖRÜYOR"

Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, Ortadoğu'da son günlerdeki gelişmelerin Yunan hükümeti tarafından Yunanistan'ın bölgedeki jeostratejik rolünün yükseltilmesi için önemli bir fırsat olarak değerlendirildiğini belirtti.

Kathimerini, ABD'nin, "Ankara'nın, Suriye krizine olan yoğun siyasi katılımı nedeniyle Türkiye'deki askeri tesisleri ve geçiş yollarını kullanmakta son derece ihtiyatlı ve çekinceli davrandığını" ileri sürdüğü haberinde, ortaya çıkan bu durumun değerlendirilmesi için Yunanistan Dışişleri Bakanlığında toplantı düzenlendiğini yazdı.

Yunanistan'ın Arap ülkeleri için "güvenilir bir muhatap" olmayı sürdürmesinin, rolünün yükseltilmesinde kilit noktası oluşturduğu ifade edilen haberde, bu kapsamda, Dışişleri Bakanı Venizelos'un 5 Eylül'de gerçekleştireceği Mısır ziyaretinin büyük önem taşıdığı değerlendirmesi yapıldı.

ABD'nin taleplerinin, Yunan askeri çevreler tarafından Suriye'ye askeri bir müdahale durumunda Yunanistan'ın kilit rolü oynayacağı şeklinde değerlendirildiği belirtilen haberde, şunlar kaydedildi:

"Son günlerdeki gelişmeler Yunan hükümeti tarafından ülkenin jeostratejik rolünün bölgedeki istikrarsızlık ve değişkenlik ile krizin yayılma riski göz önüne alındığında kalıcı biçime dönüşebilecek şekilde yükseltilmesi için önemli bir fırsat olarak algılanıyor.

Bununla birlikte askeri bir müdahalenin beklenmedik boyutlara ulaşma olasılığı da endişe yaratıyor. Atina için önemli olan, zor ve talepler içeren bir ortamda, dengeleri koruyabilmektir."

kalan karakter 1000

Ali Cem Ali Cem

Yunanistani kullansinlar bizim üzerimizden hiçbir ülke isgal edilmesin. Hakli ya da haksiz ama Suriyenin isgali oldu bittiye getiriliyor. Suriye kimyasal silah kullanmamis olabilir de olmayabilir de ama sorun Amerika ingiltere fransa gibi ülkelerin bunu bahane yaparak dibimize kadar girmeleridir. Bunu bize daha faydali bir durum olacagini düsünmüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır9
cevapla 27.08.2013 16:46
tremen tremen // BALIKESİR

yunan gine aç kaldı ganimet peşindeler

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır4
cevapla 27.08.2013 16:39
halk halk

çok güzel, yavaş yavaş bölgede çıkabilecek bir savaşın şimdiden içindeyiz, haydi geçmiş olsun..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır8
cevapla 27.08.2013 15:18
Ayla Akbaba Ayla Akbaba

Tarihe bir bakın bakalım. Osmanlı savaşmadan durabilmişmi? Kaç yılda bir savaşmış? Kimyasal silah kullanılması türkiye için risk değilmi? Suriye ve hatay meselesi çok yeni.Sanki suriye bize çok mu dost.!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.08.2013 00:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.