X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Suriye düğümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Suriye düğümü

  • Giriş Tarihi: 3.9.2013

Suriye'ye askeri müdahale için ABD, İngiltere ve Fransa'da yoğun lobi faaliyetleri yürütülüyor. NATO ve Arap Birliği, Esad'ı "cezalandırma" çağrısı yaptı. Saldırı karşıtları ise direniyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın müdahale kararını Kongre'ye götürmesinin ardından seyri değişen Suriye krizinden "baskı yarışı" yaşanıyor. 9 Eylül'de toplanacak Kongre öncesinde ilk kez tüm milletvekillerine açık gizli toplantı yapıldı ve katılımcılar müdahaleye ikna edilmeye çalışıldı. Kongre üyelerinden destek isteyen Obama'nın, pazar günü başlayıp dün devam ettiği telefon trafiği bugün de sürürecek. Obama'nın işinin zor olacağı görüşü ağırlığını koruyor. Askeri müdahale önergesinin parlamentoda reddedildiği İngiltere'de ise Başbakan David Cameron baskı altında. Cameron'ın partisinden bazı milletvekilleri, müdahaleyi ikinci kez parlamentoya sunmaya çalışıyor. Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da "ABD'nin yeni kanıtları var. Parlamento yine toplanmalı" dedi. Başbakanlık ise "Yeni oylama yapılmayacak" karşılığını verdi. ABD'ye destek veren Fransa'da ise Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve ekibi, müdahaleye karşı olanları ikna turlarını hızlandırdı. Fransa Ulusal Meclisi yarın olağanüstü toplanacak. Askeri müdahalede kararlı olduklarını açıklayan Başbakan Jean-Marc Ayrault da üst düzey yetkililerle bir araya geldi. Ayrault'un görüşmelerde sunduğu raporda, Fransız isthibaratına göre kimyasal saldırıyı Esad'ın düzenlediği bilgisinin yer aldığı öğrenildi. Hollande'ın tek başına karar verme yetkisi var ama ABD ve İngiltere'deki gibi ortak karar alınması konusunda baskı altında. Önceki gün olağanüstü toplanan Arap Birliği de kimyasal saldırının sorumlusu olarak Esad'ı gösterdi ve uluslararası topluma, caydırıcı adımlar atma çağrısı yaptı. Ancak Irak, Cezayir ve Lübnan karara itiraz etti. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise kimyasal silah saldırısına uluslararası toplumdan sert tepki istedi.

ESAD TEKRAR MEYDAN OKUDU
Fransız Le Figaro gazetesine röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, kimyasal silah kullandığı iddialarını yeniden yalanlayarak, "Suçlayan kanıtını göstermeli. Amerika ve Fransa'ya meydan okuyoruz" dedi. Esad, askeri müdahaleye Suriye'nin tepkisinin sorulması üzerine de "Ortadoğu bir barut fıçısı. Eğer barut fıçısı patlarsa, herkes durumun kontrolünü kaybeder" diye konuştu.

ABD GEMİLERİNE KARŞI RUS GEMİSİ AKDENİZ'DE
Olası bir Suriye müdahalesi için Akdeniz'e 5 savaş gemisini gönderen ABD, sevkiyatını sürdürüyor. ABD'li yetkililer, donanmanın en güçlü gemilerinden USS Nimitz'in de (üstte) olası bir saldırıda kullanılmak üzere Kızıldeniz'e doğru gittiğini söyledi. Öte yandan Rusya'nın da Akdeniz'e gemi gönderme kararı aldığı iddia edildi. Bir askeri kaynak, SSV-201 Priazovye araştırma gemisinin Suriye kıyılarına doğru harekete geçtiğini ve istihbarat toplayacağını söyledi. Akdeniz'de sular ısınırken Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Kasulidis ise olası bir müdahalede Kıbrıs topraklarının kullanılmayacağı konusunda İngiltere, ABD ve Fransa'dan teminat aldıklarını açıkladı.

ESAD SİNİR GAZINI İNGİLTERE'DEN Mİ ALDI?
İskoç Sunday Mail gazetesinin 'İngiltere, Suriye'ye bu yılın başına kadar sinir gazında bulunan kimyasal maddelerin satılmasına izin verdi' iddiası tartışmaları beraberinde getirdi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi vekilleri iddiayı dün parlamentoya taşıdı. İngiliz hükümeti sinir gazında bulunan kimyasalların, AB'nin yaptırım kararı dolayısıyla Suriye'ye gönderilmediğini bildirdi. DebkaFile sitesi ise 1 Eylül'de Şam'a giden İran heyetinin, Esad'a elindeki kimyasal stokları İran ve Rusya'nın gözetiminde Tahran'a vermesini teklif ettiğini ileri sürdü. Esad'a böylece ABD'nin saldırısından kurtulabileceği kaydedilmiş.

kalan karakter 1000

ReisÖzcan ReisÖzcan

Biz Savaş Falan İstemiyoruz.!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 03.09.2013 14:51
 Cihat mı? Cihat mı?

Hristiyan ülkelerle bir olup Suriye'yi vurmak ne zamandır cihat oldu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 03.09.2013 12:55
555 555

YA SİZ NE KADAR SAVAŞ MERAKLISI ÇIKTINIZ. BU ÇOK SAVAŞMAK İSTEYEN BÜROKRATLAR İLE BASIN GİDİP ESAD İLE SAVAŞSIN. BİZ SAVAŞ MAVAŞ İSTEMİYORUZ. TAMAM. SIKIYORSA SİZ GİDİN SAVAŞIN, BAŞKASININ CANI ÜZERİNDEN İYİ SİYASET VE HABER YAPIYORSUNUZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 03.09.2013 08:27
salih salih

nato ve batılılar haçlı ordularıdır.müslüman katletlek için bahane arıyolar.akp onlarla en ön safta müslüman avında.müslümanları uyanıp işbirlikçi hainleri defetmesi gerekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 03.09.2013 05:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.