Esad'ın tehlikeli oyunu

Giriş Tarihi: 13.9.2013 13:39 Güncelleme Tarihi: 13.9.2013 13:42

Suriye'de Beşşar Esad rejiminin kimyasal silah programının merkezinde bulunan "gizli " bir Suriyeli askeri birliğin, ABD'nin silahları bulmasını zorlaştırmak için zehirli gaz ve cephane stoklarını ülkedeki yaklaşık 50 farklı bölgeye taşıdığı iddia edildi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Amerikalı ve Ortadoğulu yetkililere dayanarak verdiği haberinde, Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi'nin kolu olan 450 Birliği'nin cephaneleri aylardır taşıdığını öne sürdü.

Haberde, elit 450 Birliği'nin kimyasal silahların yerini değiştirmesinin, ABD'nin Suriye'ye olası askeri müdahalesini zorlaştırabileceği öne sürülürken ayrıca silahların yerinin değiştirilmesinin Rusya'nın, kimyasal silahların uluslararası denetime açılması önerisi konusundaki soru işaretlerini de artırabileceği ifade edildi.

ABD ve İsrailli istihbarat kurumları Suriye rejiminin kimyasal silahlarının çoğunun nerede bulunduğunu bildiklerini ancak bu bilgiden 6 ay öncesi kadar emin olmadıklarını belirtti.

WSJ, ABD'nin birliğin araçlarını uydudan takip ettiğini ancak görüntülerin araçlara ne yüklendiğini her zaman açık şekilde göstermediğini de yazdı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'ın tehlikeli oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz