X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER NYT: 5 ülke 14 devlete bölünecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

NYT: 5 ülke 14 devlete bölünecek

  • Giriş Tarihi: 3.10.2013 10:13

New York Times gazetesi, Ortadoğu'da yaşanan karışıklıkla ilgili çok konuşulacak haritalı bir analize yer verdi.

New York Times gazetesi, Ortadoğu haritasının yeniden çizilebileceğini ve 5 devletten 14 yeni devlet çıkabileceğini iddia etti.

PARÇALANMA POTANSİYELİ YÜKSEK 5 ÜLKE
Dış politika analisti ve gazeteci Robin Wright'ın haritalı analizine göre, gelecekte en büyük parçalanmayı ise Suudi Arabistan yaşayacak. Wright'ın analizine göre parçalanma potansiyeli taşıyan devletler Irak, Suriye, Suudi Arabistan, Yemen ve Libya olarak belirtildi.

SURİYE – IRAK
Alevistan, Kürdistan, Sünnistan, Şiistan

Suriye'nin parçalanmasıyla bu iki ülkenin olduğu coğrafyada en az 4 devlet ortaya çıkabilir. Akdeniz sahili boyunca Lazkiye merkezli bir Arap Alevisi devleti oluşurken, Kuzey Irak'taki Kürdistan Özerk Bölgesi ile Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgelerinin birleşiminden, Türkiye'nin Hatay dışında bütün güney sınırı boyunca uzanan Erbil merkezli yeni bir Kürdistan doğacak. Irak'ın güneyinde Basra merkezli yeni bir Şii devleti doğarken, Suriye ve Irak'ın Bağdat ve Şam'ı da içeren sünni vilayetlerinde yeni bir Sünni Arap devleti doğacak. Ancak özellikle Irak'taki parçalanma ihtimali gerçekleşirse kolay gerçekleşebilecek bir parçalanma olmayacağı öngörülüyor. Musul ve Kerkük'te Kürt-Arap, Bağdat ve çevresi konusunda Şii-Sünni savaşı yaşanabilir.

SUUDİ ARABİSTAN
Wright'ın analizine göre Suudi Arabistan'da krallık gelecek prenslere geçtikçe, Suudi öncesi dönemden kalan derin kabile ayrımlarının derinleşerek bölünmeyi başlatma olasılığı gündemde. Bu senaryoya göre ülke, Hürmüz Körfezi bölgesindeki Doğu Arabistan, Hicaz'da Batı Arabistan, Yemen'e yakın bölgede bir Güney Arabistan ve kuzeyde bir Kuzey Arabistan kurulacak. Ülkenin orta kesiminde ise Riyad merkezli bir Vehhabi Arabistan oluşacak.

YEMEN
Yakın zaman önce birleşen Yemen, Güney Yemen'deki referendum sonrası yeniden Kuzey ve Güney Yemen diye iki ayrı ülkeye bölünebilir. Bölünme sonrası Güney Yemen tamamıyla Suudi Arabistan'a da katılabilir. Bu durumda, Hint Okyanusu'nun Arap Körfezi'ne doğrudan irtibat kazanacak Suudi Arabistan'ın İran'ın Hürmüz Körfezi'ni kapatma korkusu da yok olacak.

LİBYA
Kabileler arasındaki büyük rekabet ülkeyi parçalanmaya götürebilir. Bu durumda, ülkenin doğuda Bingazi merkezli Sirenakya ve batıda Trablusgarp adlı iki devlete bölünmesi ihtimali var. Hatta, güney batıdaki Fizan da ayrılarak üçüncü bir devlet daha oluşturabilir.

kalan karakter 1000

BIRBILEN BIRBILEN

laz kardesim seni tebrik ederim, bu zavalli kucuk beyinliler hala cilgin turkler sacmaligini yasiyor, osmanli 600 yil nasil onlarca milleti bagrinda baris icinde yasatip dunyaya hukmetti, bugun amerika aynisini yapiyor..sen halkin yarisini teskil eden bir milleti yok sayarsan hayal kirikligina ugrarsin,mikro milliyetcilikle sonumuzu hazirladilar,ingiltere kanada avustralya, amerikaya bir bakin bakalim okadar farkli irklari nasil yonetiyor baris icinde..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 03.10.2013 23:44
unonymous unonymous

HARİTA NEDEN TÜRKÇE???????

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.10.2013 21:20
VATANDAŞ VATANDAŞ

anlamadığım şey ABD'de yayınlanan ingilizce bir harita ne çabuk türkçeleştirilmiş. acaba arapçasıda varmı. Acaba bazıları alııştırıyormu bizleri...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.10.2013 21:17
osmanli osmanli

Bu arap liderleri kadar mal olamaz hic bir zman türkiye ile bir olmayi istemediler hep kendi kafalarinda gittiler ne oldu her taraf kan gölü oldu tek hüküm yapcak ülke varsa oada Türkiye olmasi gerek arap liderler bes para etmez

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.10.2013 21:17
SÜPER TÜRKİYE SÜPER TÜRKİYE

ADOLF HİTLER TÜRKLER İÇİN NE DEDİ?DÜNYADA BİR TÜRK KALSA O TÜRK BİR DEVLET KURAR.EKMEKDE PARÇALANARAK YENİR.BU DEVLETTE 100 ÇESİT İNSAN VAR?HANGİSİNİ BÖLECEKSİN?BUNLAR BİNLERCE YIL BU TOPRAKLARDA YAŞIYORLAR.ELBETTE DÜŞMANIMIZ ÇOK FAKAT BİR BİRLİK VAR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.10.2013 20:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.