X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kabe'de insan seli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kabe'de insan seli

  • Giriş Tarihi: 8.10.2013 11:28 Güncelleme Tarihi: 8.10.2013 13:05

Hac farizasını yerine getirmek üzere dünyanın dört bir yanından Müslümanlar, kutsal topraklara gelmeye devam ediyor.

İçerisinde hac günlerin de yer aldığı Zilhicce ayının başlamasıyla Kabe ve çevresindeki yoğunluk iyice arttı.

Kurban Bayramı'na bir hafta kala hacı adayları, vakit namazlarını Beytullah'ta kılmak için büyük gayret sarf ediyor. Kabe'nin etrafındaki sokaklar,
ezandan bir saat önce trafiğe kapatılıyor.

Hacı adayları, araçlardan indikten sonra Kabe'ye yürüyerek ulaşabiliyor. Kabe'nin iç kısmı ezandan en az iki saat önce dolduğu için gelenler
namazı etraftaki alanda kılıyor. Kabe'nin çevresinde şimdiden namaz saatlerinde bütün sokaklar doluyor. Namazın ardandan da yine büyük yoğunluk yaşanıyor.

Hacı adaylarını kaldıkları mekanlardan Kabe'ye taşıyan servisler halen çalışıyor ancak alınan tedbirler çerçevesinde hac günlerinden birkaç gün önce bu servisler de kaldırılacak. Hacı adayları bu günlerde Kabe'ye yürüyerek ulaşacak.

Birinci kat yeniden tavafa açıldı

Bu arada Kabe'nin iyice yoğunlaşması üzerine Suudi Arabistan yönetimi, genişletme çalışmalarının sürdüğü Mescid-i Haram'da yeni tedbirler aldı.

Kabe'nin etrafına yapılan tavaf halkası yaşlı ve engellilere tahsis edilirken, yaşanan yoğunluğu azaltmak amacıyla inşaat çalışmaları nedeniyle daha önce kapatılan birinci kat yeniden tavafa açıldı. Özellikle hac günlerinde izdihama neden olmaması için ikinci katın da yeniden tavafa açılmasının planlandığı ifade edildi.

Hac ibadetini yerine getirmek üzere yaklaşık 2,5 milyon Müslümanın bu yıl kutsal topraklara gelmesi bekleniyor.