X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mursi'ye ihanet eden isim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mursi'ye ihanet eden isim

  • Giriş Tarihi: 10.10.2013 15:01 Güncelleme Tarihi: 10.10.2013 15:31

Mısır'da Cumhurbaşkanı Mursi'nin 3 Temmuz darbesini engellemek için bir hafta önce harekete geçtiği ortaya çıktı.

Mursi, Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Zeki'ye Savunma Bakanı Sisi ve İçişleri Bakanı İbrahim'i tutuklamasını emretti. Ancak Zeki, ihanet etti.

26 Haziran'da 'Ulusa Sesleniş Konuşması' yapan Mısır'ın ilk sivil Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 30 Haziran'daki kitlesel gösterilerden önce darbeyi engelleme planının Cumhuriyet Muhafızları Komutanı General Muhammed Zeki tarafından deşifre edildiği ortaya çıktı. Ülkenin Rasd Haber Ajansı'nda geçen habere göre, Mursi 30 Haziran gösterilerinden önce darbeye engel olmak için, Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Zeki'ye Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah El-Sisi ile İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in tutuklanmasını emretmiş. Ancak Zeki, Mursi'yi Sisi'ye gammazlamış.


TUTUKLAMA LİSTESİ

Yeni Şafak gazetesinden Emel Özçelik'in haberine göre; eski milletvekillerinden Mustafa Bakri'ye dayandırılan haberde, 'Muhammed Zeki, darbe planı yapan Sisi ve İbrahim'i tutuklamak isteyen Mursi'nin niyetini hemen Sisi'ye ulaştırdı. Böylece plan başarıya ulaşmadı' denildi. Diğer yandan Amrikan CBC televizyonuna da konuşan Bakri, Mursi'nin 26 Haziran'da yaptığı konuşmanın hemen ardından General Zeki'ye talimat verdiğini söyledi. Bakri'ye göre Mursi, Sisi ve İbrahim dışında Silahlı Kuvvetler Başkanı General Sıdkı Sabha ile darbede önemli rol oynayan Temerrüd Hareketi sorumluları, basın kurumlarına bağlı birkaç kişi ile emniyet mensubu bazı kişilerin de tutuklamasını emretti. Bu iddia, bazı yorumcularca Mursi'nin geliyorum diyen darbeye karşı hiç bir şey yapmadan beklediği yönündeki görüşleri çürütmesi açısından dikkat çekici bulunuyor.


AF ÖRGÜTÜ'NDEN UYARI

Bu arada, Uluslararası Af Örgütü'nün Almanya Şubesi Genel Sekreteri Selmin Çalışkan, Mısır'da Hüsnü Mübarek dönemindeki gibi insan hakları ihlallerinin yaşandığını belirterek, 'Mübarek dönemine bakıldığında hiçbir fark yok' ifadesini kullandı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi yasaklanmasının kaldırılarak yeni anayasanın yapımına dahil edilmesi gerektiğini belirten Çalışkan, 'Mısır'da geçici hükümet, Müslüman Kardeşler'i yok etmek istiyor' ifadesini kullandı.

Muhammed Mursi'nin Kalkınma Danışmanı Hüseyin Kazzaz Türkiye'nin ülkesindeki darbe karşısındaki tutumunun, dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Kaynak: Yeni şafak

kalan karakter 1000

hahaha hahaha

acaba Mursi efendi darbe yapmaya yeltendiği ve dikta yönetimi kurmaya çalıştığı için mi asker demokrasiyi korudu? bence evet..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.10.2013 18:13
A.K. A.K.

Ihanet bir bilmecedir......

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.10.2013 18:11
in cairo in cairo

zaten mürsi başa geldiğinden beri iç işleri bakanı onu dinlemiyordu polisleri meydandan kısmen çekmesi de onun göstergesiydi son güne bırakmamalıydı yapacaklarını. kendisine gönül verenleri paramparça ve perişan etti. ileriyi gören bir devlet adamı olamadı malesef ve siyasiler mezarlığındaki yerini aldı. Olan mısıra oldu. her taraf belirsizlik ve her taraf korku.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır14
cevapla 10.10.2013 16:52
Burhanettin Burhanettin

Batı diktatör veya seçimle gelen bir islam ülkesi liderinin etrafındaki kilit adamları önceden mutlaka ele geçirir. Saddamın etrafındaki bazı önemli kişiler ve generaller garip bir şekilde kaybolmuş ve diğerlerinin arasında yargılanmamışlardı. Çok dikkat çekenler gizli bir yerlerde zengin bir hayat sürer. Bazıları da yeni sistemde önemli mevkilere getirilip kullanılmaya devam eder.

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır2
cevapla 10.10.2013 16:48
Yüksel Doğan Yüksel Doğan

Hayat devam ettikçe böyle satılmışlar olacaktır. Allah ıslah etsin ne diyelim. Ama çok üzücü gerçekten çok üzücü.

Aynı Görüşte misiniz?
evet47
hayır7
cevapla 10.10.2013 15:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.