X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dr. Oetker'in karanlıktaki Nazi geçmişi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'in karanlıktaki Nazi geçmişi

  • Giriş Tarihi: 23.10.2013 16:44

August Oetker, firmanın ve babasının Nazilerle olan ilişkisini, bilimsel olarak araştırttı. Araştırma, puding üreticisinin geçmişinde karanlık sayfalar olduğunu ortaya çıkardı.

puding ya da kabartma tozu gibi paketlerin üzerinden hafızalarımıza kazınan bir marka. 'nın en eski ve en tanınmış aile şirketlerinden biri. Daha çok gıda sektöründeki ürünleri ile bilinen holding, II. Dünya Savaşı'ndan yaklaşık 70 yıl sonra, karanlık geçmişi ile yüzleşmek için önemli bir girişimde bulundu. Şirketin Başkanı August Oetker, firmanın ve babasının Nazilerle olan ilişkisini, bilimsel olarak araştırttı. Dr. Oetker böylece karanlık geçmişiyle yüzleşmeye karar veren son Alman firmalarından biri oldu.

OETKER'İN NAZİLERLE İLİŞKİSİ
Araştırma, Münih'te bulunan Ludwig Maximilian Üniversitesi tarafından yapıldı ve gerçekten de ünlü puding üreticisinin geçmişinde karanlık sayfalar olduğunu ortaya çıkardı. Dönemin birçok işadamı gibi firmanın o zaman ki Başkanı Richard Kaselowsky de Nasyonal Sosyalistlerle yakınlaşmaya çalıştı.

Adolf Hitler'in iktidara gelmesinden kısa bir süre sonra Kaselowsky, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi NSDAP'ye üye oldu ve dönemin Nazi liderlerinden Heinrich Himmler gibi önemli devlet adamlarına yüklü bağışlarda bulundu. Kaselowsky'in üvey oğlu ve halefi Rudolf-August Oetker de babasının bu politikasını sürdürdü. Oetker Araştırması'nda çalışan tarihçi Jürgen Finger, bunu şöyle açıklıyor: "Bence ortaya koyduğumuz en önemli tespitlerimizden biri; Bay Oetker'in şirketin başına geçmeye kendini nasıl hazırladığının yanı sıra, örneğin Nazi silahlı kuvvetlerine nasıl katıldığıdır."


'KÖLE İŞÇİLERE MUHTAÇ KALINIYORDU'

Araştırmaya göre, Rudolf-August Oetker, şirket merkezinde olmasa da diğer fabrikalarında Nazi döneminde köle işçiler de çalıştırdı. Tarihçi Joachim Scholtyseck, buna şaşırmadığını belirtiyor. Scholtyseck "Tabii ki belli bir hareket alanı vardı, ancak yapılan tüm araştırmalara bakarsanız temelde şöyle bir sonuca varılıyor: Köle işçi çalıştırmaya karşı hemen hemen hiçbir özel şirket karşı koyamıyordu. Zira kendi çalışanlarını ve işçilerini Naziler askere aldığı ve üretime de bir şekilde devam edilmesi gerektiği için, kimsenin köle işçi çalıştırmaktan başka çaresi kalmıyordu" diye konuşuyor.

Hatta tarihçi Scholtyseck, koyu bir rejim karşıtı olarak bilinen fabrikatör Robert Bosch'un bile köle işçiliğe karşı direnemediğini belirtiyor.

kalan karakter 1000

Bahadır Bahadır

Bence sanıldığı gibi değil.Günah çıkarmıyorlar. Tam tersine belki de gurur duyuyorlar ve alman derin devleti tarafından daha çok destekleneceklerini umuyorlar. Yani aslında Almanyada daha iyi pozisyon almak için bunu yapıyorlar. İronik bir durum oluşturuyorlar. Genel çevreye bak biz yüzleşmekten çekilmiyoruz mesajı veriyor görünüyorlar. Ama aslında ırkçı alman devletinin tutumundan yararlanma yarışına girmişler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 24.10.2013 16:31
obo obo

Helal olsun. Geçmiş geçmişte kalmıştır. Bugün başka bir gündür. Cesaret sahibi insanlar sorunlar başkaları onları sıkıştırmadan kendileri eğilip gardlarını almalılır. Quand ve Oetker ailelerinin de yaptıkları bu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır8
cevapla 23.10.2013 17:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.