X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 21'den küçüğe ehliyet serbest sigara yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

21'den küçüğe ehliyet serbest sigara yasak

  • Giriş Tarihi: 1.11.2013

New York'ta sigara satın alma yaşı 18'den 21'e çıkarıldı. Karar belediye yetkililerinin sağlık konusundaki katı ve kararlı tutumuna örnek gösterildi

ABD'nin New York kentinde sigara satın alma yaşı, 18'den 21'e çıkarıldı. Böylece gençlerin sigara satın almaları zorlaştırıldı. Çarşamba günü New York Belediyesi tarafından alınan kararla sadece sigara değil, elektronik sigara, puro satın alma yaşı da 21'e yükseltildi. Kararın Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg tarafından imzalanmasının ardından, altı ay sonra yürürlüğe gireceği belirtiliyor.

ÇOK HAYAT KURTARACAK
21 yaşından küçüklerin oy kullanabildiği, araç sürebildiği kentte aynı yaştaki kişinin sigara satın almasını engelleyen karar, belediye yetkililerinin sağlık konusundaki katı ve kararlı tutumlarının göstergesi olarak yorumlandı. Belediye Meclis Sözcüsü Christine C.Quinn, 35 evet oyuna karşılık 10 hayır oyuyla kabul edilen tasarının "çok hayat kurtaracağını" belirtirken, kentte gençler arasında sigara kullanım oranının 2001'de 17.6'dan 2007'de 8.5'e düştüğünü ve o zamandan bu yana artış göstermediğini söyledi.

'BİZ GENE DE ALIRIZ'
New York Times'a konuşan 16 yaşındaki Nicole Spencer ise sigara kullandığını belirterek, "Bence bu kararın uygulanması gençlerin sigara satın alamayacağı anlamına gelmiyor" diye konuştu.