X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Balkanlar'da hicri yeni yıl coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Balkanlar'da hicri yeni yıl coşkusu

  • Giriş Tarihi: 4.11.2013 07:48

Hicri yeni yıl Bosna Hersek genelindeki camilerde düzenlenen etkinliklerle kutlandı, Karadağlı Müslümanlar başkent Podgorica'daki etkinlikte buluştu.

Bosna Hersek ve Karadağlı Müslümanlar, 1435. hicri yeni yılı çoşkuyla kutladı.

Başkent Saraybosna'daki Kuveyt Camisi'nde düzenlenen geleneksel programda, Saraybosna İslam Birliği Korosu ilahi ve şiirleri seslendirdi.

Kuran-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu, duaların edildiği programa, Saraybosna'nın Novo Sarajevo Belediyesi Başkanı Necat Kolco, Saraybosna Başimamı Ferid Dautoviç ve yüzlerce Saraybosnalı katıldı.

Programa katılanlar birbirlerinin hicri yeni yılını kutladı ve caminin bahçesinde düzenlenen havai fişek gösterisini izledi.

Karadağ'ın başkenti Podgorica'da ise hicri yeni yıl dolayısıyla ülkedeki İslam Birliği organizasyonu ile Budo Tomoviç Kültür Merkezi'nde etkinlik düzenlendi.

İlahilerin seslendirildiği etkinlikte, Bosna Hersek'in Zenitsa Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Safvet Haliloviç, vaaz verdi.

"Hicret, insanı, hayatında yeni bir başlangıç yapması için nasıl teşvik eder" konulu vaazda Haliloviç, günahlardan kaçınmanın çok önemli olduğuna dikkati çekerek, hicretin aslında yeni ve temiz bir sayfa anlamına geldiğini ifade etti.

Podogrica'daki programa çok sayıda Karadağlı Müslüman katıldı.