X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Efsanevi lider hayata veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Efsanevi lider hayata veda etti

  • Giriş Tarihi: 6.12.2013

Güney Afrika'nın ilk siyah cumhurbaşkanı Nelson Mandela 95 yaşında yaşamını yitirdi. 27 yıl hapis yatan Mandela, ırkçı rejime karşı mücadelenin sembolü haline gelmişti.

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Mandela'nın, evinde "huzur içinde" yaşamını yitirdiğini belirtti.

Akciğer enfeksiyonu nedeniyle 8 Haziran'da hastaneye kaldırılan Mandela, 1 Eylül'de taburcu edilerek evine gönderilmişti. Dünyanın en saygı duyulan devlet adamlarından biri olan Mandela, Güney Afrika'da ırk ayrımcılığına dayalı rejimi (apartheid) yıkarak yerine tüm ırkların eşit şekilde temsil edildiği bir demokrasi getirmek için verilen mücadeleye önderlik etti. 1918'de Doğu Cape eyaletinde doğan Mandela, yerli halkın beyazlara karşı hak mücadelesini savunan Afrika Ulusal Kongresi'ne (ANC) ilk kez 25 yaşındayken katıldı. Mandela, 1956 yılında 155 eylemciyle beraber en ağır düzeyde vatana ihanetle suçlandı ama hakkındaki suçlamalar, dört yıl süren duruşmaların ardından düşürüldü. Irk ayrımcılığına karşı direniş, her geçen gün büyüdü; özellikle de siyahların nerede yaşayıp nerede çalışacaklarını sınırlayan yasalara karşı tepkiler güçlendi. Mandela, 1958 yılında Winnie Madikizela'yla evlendi, ancak ANC'nin 1960 senesinde yasa dışı ilan edilmesiyle, diğer parti üyeleriyle beraber saklanmak zorunda kaldı. 1960 senesinde 69 siyahın polis tarafından öldürüldüğü Sharpeville katliamı, dönüm noktası oldu. Bu olay, barışçı direnişin de sonunu getirdi. O sırada ANC'nin başkan yardımcısı olan Mandela, ordu ve hükümet hedeflerine karşı silahlı mücadele başlattı, ANC'nin silahlı kanadını kurdu. Bir süre sonra hükümeti devirmeye ve halkı kışkırtmaya çalışmakla suçlanarak tutuklandı ve hapse atıldı. 1964'te 46 yaşındayken ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Direnişin sembolü oldu. Direniş ve uluslararası toplumun baskılarıyla rejim ANC'ye konan siyaset yasağını kaldırdı, 1990'da Mandela serbest bırakıldı ve Güney Afrika'da tüm ırkları temsil eden bir demokrasi kurulması için görüşmeler başladı. Mandela 1993'te Nobel Barış Ödülü'nü aldı. 1994'te ile Güney Afrika'nın ilk siyah cumhurbaşkanı seçildi. 1999'da cumhurbaşkanlığından ayrıldı. Mandela, daha sonra Güney Afrika'nın en üst düzey elçisi olarak görev yaptı2004' te 85 yaşındayken, ailesine ve dostlarına daha fazla zaman ayırabilmek için faal kamu yaşamından çekildiğini açıkladı.

kalan karakter 1000

veli veli

daha gebermemişmiydi bu.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.12.2013 10:45
Doğan Doğan

Neresi evsane Atataürk Düşmanı......

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 06.12.2013 09:03
Yusuf AKSOY Yusuf AKSOY

Evet,özellikle Günay Afrika nın siyahi toplumu için büyük bir adamdı.İnsan hakları ve özgürlük savaşcısıydı.Hayatının büyük bir bölümünü bunların uğruna hapiste geçirdi ama rahmetli Turgut Özal'ın verdiği ATATÜRK barış ödülünü '' Siz ülkenizde kürtleri eziyorsunuz '' diye reddetti.Mandela ölmüş.Allah rahmet eylesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 06.12.2013 08:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.