Soçi'de Pussy Riot grubuna kamçılı müdahale

Giriş Tarihi: 20.2.2014 11:14 Güncelleme Tarihi: 20.2.2014 11:38

Kış Olimpiyatları'nın yapıldığı Soçi'de Rus muhalif punk-rock grubu Pussy Riot üyeleri, Putin karşıtı şarkı söyledikleri sırada güvenlik güçlerinin kırbaçlı ve biber gazlı müdahalesine maruz kaldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı şarkı söyleyen Pussy Riot üyeleri, Soçi'de olimpiyatlarda güvenliği sağlamakla görevli ve resmi polis statüsünde olmayan Kazak güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle karşılaştı. Kazak güvenlik güçleri şarkı söyledikleri sırada grup üyelerine kırbaçlarla vurdu. Müdahale sonrası bazı grup üyelerinin yüzü kan içinde kalırken bazıları ise yere düştü. Polis şarkı söylemeye devam etmeye çalışan üyelere daha sonra ise biber gazıyla müdahalede bulundu. Olay sonrası güvenlik güçleri herhangi bir grup üyesini ise gözaltına almadı fakat bir grup üyesinin elektro gitarına el koydu.

İŞTE O ANLARGrup üyelerinden Tolokonnikova ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, 'Kazak güvenlik güçleri Pussy Riot grubu üyelerine saldırdı. Kamçı ile bize vurdular ve 'Putin Sana Vatanını Sevmeyi Öğreteceğiz' şarkısını söylediğimiz sırada biber gazı sıktılar' şeklinde tweet attı.

Grup üyelerinden Maria Alekhina ve Nadezhda Tolokonnikova pazartesi günü hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınmış, bir gün sonra ise serbest bırakılmıştı. Gözaltına alınan ikili daha önce de bir kilisede Putin aleyhine şarkı söylemeleri sonrası hapis cezası almıştı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Soçi'de Pussy Riot grubuna kamçılı müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz